Krajský soud v Brně dnes vězením až 8,5 roku a propadnutími majetku potrestal trojici mužů za podvod se solární elektrárnou v Sokolnicích na Brněnsku, řekla ČTK mluvčí soudu Eva Sigmundová. Podnikatelé si podle obžaloby zajistili pomocí nepravdivých zpráv vyšší ceny za výkup elektřiny. Škoda je bezmála 260 milionů korun.

Podnikatelé Pavel Novák a Václav Šindelář si podle obžaloby pro udělení licence pro solární elektrárnu nechali vypracovat nepravdivé zprávy, na nichž se podílel revizní technik Klement Konečný. Podle těchto materiálů byla elektrárna hotova do konce roku 2010 a ten rok od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dostala licenci, přestože hotová nebyla. Získání licence ještě v roce 2010 zajistilo podnikatelům vyšší cenu za výkup elektřiny.

Novák od soudu odešel s trestem 8,5 roku vězení, Šindelář s trestem o rok nižším. Oběma soud zároveň udělil zákaz činnosti v soukromém podnikání na deset let a propadnutí majetku. Technik Konečný dostal pětiletý trest, zákaz výkonu funkce revizního technika na osm let a také propadnutí majetku.

Systémy solárních elektráren
Ilustrační foto

„Vědomě uvedli v omyl odpovědné pracovníky ERÚ ohledně splnění a prokázání nezbytných technických předpokladů,“ uvedl státní zástupce v obžalobě.

Soudy se už v minulosti zabývaly několika případy podvodného získání licencí u solárních elektráren. Některým licenci zrušily. Několik lidí spojených s podvody dostalo tresty, některé soudy zprostily obžaloby.

Majitelé solárních elektráren zprovozněných do konce roku 2010 měli dlouhodobě garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.

Od ledna 2011 se ale výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu se držitelům licence začalo vyplácet jen 5500 korun. Proto se řada majitelů snažila stihnout kolaudaci elektrárny tak, aby získali ještě výhodnější garantovanou cenu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *