Domů
Elektřina
Asociace evropských obchodníků žádá o odložení rozdělení německo-rakouské zóny
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Asociace evropských obchodníků žádá o odložení rozdělení německo-rakouské zóny

Evropská federace obchodníků s energií (EFET) žádá německého regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA), aby přehodnotil svůj požadavek na zavedení alokací pro přeshraniční toky elektrické energie na německo-rakouském profilu již v průběhu roku 2018. Podle EFET by rozdělení zóny v průběhu kalendářního roku mělo negativní dopady, a mělo by tak proběhnout až na začátku roku 2019.

V prohlášení, které asociace EFET předložila německé BNetzA v tomto týdnu, federace obchodníků klade důraz na to, aby požadavky regulátora byly implementovány s dostatečným předstihem a způsobem, který zajistí minimální dopad na obchodní aktivity. Rozdělení společné cenové zóny může mít podle EFET negativní dopad na likviditu trhu a hospodářskou soutěž.
„Jakákoliv změna vymezení obchodní zóny, i když se týká pouze dvou zón či zemí, musí být organizována transparentně a implementována objektivně,“ uvedl Peter Styles, člen představenstva EFET a předseda výboru pro elektrickou energii.

EFET rovněž německého regulátora žádá, aby přehodnotil své rozhodnutí z října loňského roku a odložil rozdělení společné obchodní zóny z plánovaného 3. července 2018 až na 1. ledna 2019. Rozdělení zóny v průběhu roku by podle federace mělo neblahý dopad na celoroční kontrakty pro rok 2018, které již byly uzavřeny a účastníci trhu by tak museli během krátké doby přehodnotit své obchodní strategie, na což by v konečném důsledku mohli doplatit koncoví zákazníci.

Rozdělení společné obchodní zóny s Rakouskem by Německu rovněž mohlo pomoci vyřešit problémy s potenciálním nedostatkem výkonové rezervy v nadcházejících letech.

Podle BNetzA současné analýzy německých provozovatelů přenosových soustav stanovují potřebnou rezervu pro zimu 2017/2018 na 10,4 GW, přičemž v následujícím roce (zima 2018/2019) by potřebná rezerva klesla na pouhých 3,7 GW, což by již dokázaly pokrýt německé elektrárny nabízející rezervní výkon 5,7 GW.

Na rozdělení se připravuje i burza

Na chystané rozdělení společné obchodní zóny mezi Německem a Rakouskem se připravuje i Evropská energetická burza (EEX), která na konci dubna přestavila novou produktovou řadu Phelix DE, jež má obchodníkům umožnit obchodovat s elektrickou energií v regionu Německa.

Podle výkonného ředitele EEX je však plánované rozdělení společné zóny krokem špatným směrem, jelikož by pravděpodobně vedlo k poklesu likvidity na trhu a nárůstu cen za dodávku elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
14. květen 2017, 19:36

To by člověk neřekl, kolik neštěstí to přinese bohatým Němcům a Rakušanům, když se Polsko a Česko rozhodnou a uskuteční miliardové obranné investice zabraňující neplacenému zneužívání jejich sítí.

Martin Hájek
14. květen 2017, 22:39

Obchodníci chtějí co největší trh, protože chtějí vydělávat na obchodech, co se děje reálně v sítích je nezajímá. Mají ale smůlu, protože Německo už smlouvu o jednotné obchodní zóně vypovědělo. Samozřejmě může dojít k nějakému technickému zdržení a pak by bylo logické odložit začátek platnosti rozdělení zóny na 1. ledna 2019.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se