Domů
Elektrárny v Evropě
Jak bojovat se skládkováním odpadu? Británie sází na jeho energetické využívání
Spalovna odpadu Teesside WTE
Spalovna odpadu Teesside WTE. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teesside_wte.JPG

Jak bojovat se skládkováním odpadu? Británie sází na jeho energetické využívání

Společnost Suez plánuje ve Velké Británii postavit další zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Tento krok je v souladu s vývojem přístupu ke zpracování odpadu v zemi. Počet skládek v zemi v posledních letech rapidně klesá a počet zařízení na spalování odpadu naopak roste. V roce 2017 bylo ve Velké Británii na energii přeměněno 39,1 % reziduálního odpadu.

Francouzská společnost Suez plánuje investovat 100 milionů liber (2,86 miliard korun) do nové elektrárny na odpad na severovýchodě Anglie. Suez se tak snaží finančně zhodnotit rostoucí poptávku po alternativních způsobech, jak zpracovat odpad.

Cyklus energetického zpracování odpadu. Ilustrativní foto.

Společnost Suez plánuje postavit nové zařízení na spalování odpadu, které má být uvedeno do provozu v roce 2022. ZEVO má mít výkon přibližně 25 MW, což by mělo stačit k zásobování energií asi 30 000 domácností. Elektrárna bude mít kapacitu zpracovat 200 tisíc tun reziduálního odpadu ročně. Reziduální odpad je definován jako pevný, hořlavý směsný odpad, který je bezpečný a který zůstane po recyklaci.

Energetické zpracování odpadu ve Velké Británii

Počet skládkových lokalit ve Velké Británii v posledních letech rapidně poklesl. Daňové úlevy podporují přesun odpadů ze skládek do zařízení, ve kterých se z nich vyrábí energie. Průmysl ovšem tvrdí, že pokles skládek je rychlejší než zavádění alternativních možností. V 90. letech minulého století bylo ve Velké Británii několik tisíc skládek, nicméně odhaduje se, že v roce 2020 jich v zemi bude pouze okolo 50.

Analytická společnost Tolvik, která se zaměřuje na odpadový a bioenergetický sektor, v červnu 2018 vydala pravidelnou roční zprávu o výrobě energie z odpadu ve Velké Británii. Podle této zprávy bylo v prosinci 2017 ve Velké Británii 40 zařízení vyrábějících energii z odpadu. Podle odhadů bylo v zemi na energii přeměněno 39,1 % reziduálního odpadu.

Trh s reziduálními odpady ve Velké Británii. Černá barva: skládky; tmavě modrá barva: zařízení na energetické zpracování odpadu; tečkovaná čára: exporty odpadu; šrafovaná čára: jiný způsob zpracování odpadu. Zdroj: Tolvik

V roce 2017 bylo dle odhadů v zařízeních na výrobu energie z odpadu zpracováno 10,9 milionů tun reziduálního odpadu. Z tohoto objemu odpadu pak bylo pro potřeby Velké Británie vyrobeno 6 187 GWh elektřiny, což představuje přibližně 1,9 % z celkové výroby elektřiny v Británii v 2017.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
19. září 2018, 12:56

Vynikající úspěch multikulturalismu.

UK se v posledních letech povedlo zavést na ulicích velkých měst takový bordel, že obyvatelé se už přestali zajímat o znečištění vzduchu, který zároveň toto desetiletí daleko víc zhoršují moderní evropsky podvodné diesly a přímovstřikové benzíny, takže se zvládli během pouhých 10ti let postavit už v podstatě všechny potřebné spalovny.

Produkce odpadů tam dále při chudnutí obyvatel podsatně poklesne, a velká část plastů se bude za pár roků zvlášť předělávat na lodní palivo.

Vinkler
20. září 2018, 07:41

Nemáte pravdu. Je pozorováno, čím chudší země tím více bordelu.

Petr
20. září 2018, 09:06

Tady se bavíme o kilech spalitelného odpadu na hlavu, a tam jasně vedou bohatší fastfoodové národy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se