Projekt na přestavbu dvou uhelných bloků britské elektrárny Drax na plyn se nelíbí ekologické skupině, která v ní vidí riziko pro dosažení klimatických cílů. Dle ekologů již země povolila projekty s instalovaným výkonem 15 GW a dalších 3,6 GW v Drax nepotřebuje. Projekt další 2,5GW paroplynové elektrárny v Tilbury byl minulý týden RWE zastaven.

Britská ekologická právní skupina ClientEarth nesouhlasí s projektem Drax Repower, v rámci kterého by měly být dva uhelné bloky elektrárny Drax nahrazeny paroplynovou elektrárnou s instalovaným výkonem až 3,6 GW a bateriovými systémy s výkonem až 200 MW. ClientEarth tvrdí, že pokud bude projekt dokončen, může to ohrozit odklon Británie od fosilních paliv do roku 2050.

„Projekt Repower přinese nákladově efektivní pružnou a za vysoké účinnosti vyrobenou energii do sítě. Opětovným využitím některých částí existující infrastruktury, včetně připojení k síti a chladicích věží, bude vývoj nákladově efektivní a konkurenceschopný,“ uvedl výkonný ředitel Drax Power, Andy Koss.

Podle studie britské vlády potřebuje země do roku 2035 postavit 6 GW výkonu v plynových elektrárnách. Přesto již povolila plynové projekty s instalovaným výkonem 15 GW a s Drax by tak povolené projekty pokrývaly zmíněnou potřebu třikrát.

„Vládní prognózy, které byly zveřejněny v tomto roce, ukazují, že Spojené království nepotřebuje rozsáhlé zavádění nových velkokapacitních plynových elektráren. Existují důkazy, že i ty nízké prognózy nadhodnocují úroveň potřeby a nejsou dostatečné pro splnění britských cílů v oblasti dekarbonizace,“ řekl Sam Hunter Jones, právník z ClientEarth.

RWE ze svého projektu vycouvala

Další novou paroplynovou elektrárnou na místě bývalých uhelných bloků měl být projekt RWE v Tilbury. Součástí elektrárny s instalovaným výkonem 2,5 GW bylo také plánováno bateriové úložiště s výkonem 100 MW. I přestože RWE začala s kroky k povolení výstavby, minulý týden oznámila, že projekt z ekonomických důvodů pozastavuje.

„Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě současných tržních podmínek a nákladů projektu. Stejně jako u každého developerského projektu jsou možnosti průběžně vyhodnocovány a postupují pouze tehdy, jsou-li ekonomicky životaschopné,“ uvedla v prohlášení společnost RWE.

Zdroj úvodní fotografie: Drax Power

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *