Domů
Elektřina
ČEZ a EPH si musí na koupi uhelných elektráren počkat
EPH a ČEZ si na koupi uhelných elektráren musí počkat

ČEZ a EPH si musí na koupi uhelných elektráren počkat

Dvě české energetické společnosti, které v minulosti projevily zájem o koupi německých hnědouhelných elektráren od švédské společnosti Vattenfall, si na samotnou koupi budou muset počkat o něco déle. V Německu je totiž zvažováno zavedení daně pro některé hnědouhelné elektrárny. To vyvolává v konvenční energetice značné obavy a je důvodem opoždění celého procesu prodeje. Zájem o koupi zatím veřejně projevily české společnosti EPH a ČEZ.

Memoranda pro potenciální zájemce o koupi měla být odeslána v dubnu letošního roku. Podle nových skutečností je možné je očekávat až v průběhu léta. Společnost Vattenfall, která má 28. dubna prezentovat výsledky za první čtvrtletí, odmítla celou situaci komentovat.

O možném prodeji elektráren společnost informovala již minulý rok. Elektrárny, které jsou předmětem prodeje, se nachází na východě Německa a mají celkový instalovaný výkon 9000 MW. Vattenfall se rozhodl prodat aktiva kvůli dřívější akviziční politice, která je hlavní příčinou současných ztrát. V roce 2014 vykázala ztrátu o výši téměř 880 milionů Euro.

Zdanění emisí má postihnout největší energetické producenty CO2

Zamýšlená daň, která je momentálně problémem prodeje, se vztahuje na hnědouhelné elektrárny produkujíci největší množství CO2. Německo se je snaží vysokými náklady vytlačit z trhu a dosáhnout tak snížení emisí. Podle německého ministra Sigmara Gabriela se bude daň vztahovat pouze na nejstarší a „nejšpinavější“ elektrárny.

Zavedení dalších poplatků za výrobu elektřiny v hnědouhelných elektrárnách může značně zahýbat s prodejní cenou. V současnosti je cena odhadována na 3,5 mld. euro, ale může se výrazně snížit. Vše záleží na finální podobě postihů za vypouštění emisí oxidu uhličitého.

K uvalení daně na elektrárny Německo přistoupilo poté, co bylo ohroženo dosažení cíle v oblasti emisí uhlíku. Německu z členství v EU vyplývá povinnost snížit emise CO2 do roku 2020 o 40 % oproti roku 1990. Cílem nové daně je snížit množství emisí o 22 milionů tun ročně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se