Potenciální uzavření dvou největších španělských uhelných elektráren Compostilla a Teruel závisí podle CEO jejich provozovatele, společnosti Endesa, na dvou připravovaných zákonech. První zákon má zamezit uzavírání strategicky důležitých elektráren, druhý má zemi pomoci v přechodu k bezuhlíkové ekonomice do roku 2050.

Španělská vláda zveřejnila podle zahraničního serveru Platts v minulém týdnu návrh zákona, který by umožnil zamezení uzavírání elektráren, pokud by uzavření mohlo ohrozit bezpečnost dodávek elektřiny nebo nepříznivě ovlivnit tržní ceny elektřiny.

Podobný mechanismus funguje již nyní v Německu, kde mohou provozovatelé přenosové soustavy zakázat uzavření elektráren, které považují za kritické z hlediska fungování soustavy. Posledním případem je zamezení zakonzervování dvou bloků paroplynové elektrárny Irsching v Bavorsku, které jsou podle provozovatele přenosové soustavy Tennetu nezbytné pro udržení stability sítě v jižním Německu.

Kromě výše zmíněného zákona však španělská vláda připravuje Zákon o energetickém přechodu a klimatu, který by měl dláždit cestu k cíli bezuhlíkové ekonomiky do roku 2050.

CEO druhé největší španělské energetické společnosti Endesa Jose Bogas uvedl, že budoucnost dvou největších španělských uhelných elektráren závisí na podobě obou zákonů.

„Pozice naší společnosti je taková, že nepovažujeme provoz uhelných elektráren Compostilla a Teruel (každé o instalovaném výkonu 1,1 GW) za ekonomicky životaschopný za stávajících tržních a regulatorních podmínek,“ řekl Bogas analytikům při středečním konferenčním hovoru.

Španělsko potřebuje zdroje pracující v základním zatížení

Přestože se Endesa zavázala plně dekarbonizovat svou výrobu do roku 2050, je si vědoma toho, že v nadcházejících letech bude španělská elektrizační soustava potřebovat zdroje pracující v základním zatížení, aby bylo zamezeno prudkým cenovým výkyvům a aby byla zajištěna bezpečnost dodávek elektřiny.

Společnost dále uvedla, že pokud by v budoucnu byla jakákoliv její žádost o uzavření některé z elektráren zamítnuta, očekává adekvátní kompenzaci.

{„country“:“ES“,“type“:“PIE“,“from“:“2017-01-01″,“to“:“2017-11-22″,“caption“:“Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny ve Španělsku v letošním roce.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-01-01″,“end_date“:“2017-11-22″}

Největší konkurent Endesy společnost Iberdrola v polovině listopadu uvedla, že uzavře obě své zbývající uhelné elektrárny Lada a Veilla o celkovém instalovaném výkonu 874 MW. Přesné datum plánovaného uzavření elektráren však Iberdrola nesdělila.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *