Francouzský energetický plan pro příští dekádu, který bude prezentován prezidentem Macronem příští týden, má obsahovat ambicióznější cíle v oblasti snižování spotřeby energie z fosilních zdrojů. Novou informaci přinesl v pátek francouzský ministr energetiky Francois de Rugy.

Země galského kohouta podle nových informací plánuje v následující dekádě snížit spotřebu energie z fosilních zdrojů o 40 %. Původní plán z roku 2015 počítal s tím, že dojde ke snížení o 30 %.

Toto další snížení se má především týkat snížení spotřeby fosilních zdrojů v oblasti dopravy a stavitelství. Hlavním důvodem je očekávání, že k roku 2030 bude z celkového počtu nových prodaných aut 20 % elektromobilů.

Ministerstvo energetiky take potvrdilo nový 40% cíl OZE v energetickém mixu do roku 2030. V roce 2015 byl podíl OZE v zemi 18 %. Největší nejistotou v těchto nových plánech je postoj vlády k jaderným elektrárnám. Vláda totiž již odsunula plán z roku 2015 na snížení podílu jaderných zdrojů v energetickém mixu na úroveň 50 % mezi lety 2025-2035.

Momentálně jsou k dispozici tři scénáře ohledně francouzských jaderných elektráren. První počítá s uzavřením elektrárny Fessenheim a šesti dalších reaktorů do roku 2028. Druhá varianta počítá do roku 2028 pouze s uzavřením elektrárny Fessenheim a v období 2028-2035 s uzavřením 12 elektráren. Také nevylučuje výstavbu nových bloků, ale zároveň by EDF nedostala žádnou kompenzaci za předčasné odstavení elektráren. Poslední třetí varianta, kterou podporuje ministerstvo průmyslu, nepočítá s žádným uzavíráním jaderných zdrojů před rokem 2028, a poté by mělo být uzavřeno 9 zdrojů do roku 2035.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *