Domů
Elektrárny v Evropě
Nizozemsko dohání resty v OZE. Jedna ze solárních elektráren vznikne na staré skládce

Nizozemsko dohání resty v OZE. Jedna ze solárních elektráren vznikne na staré skládce

Nizozemsko nyní začíná masivně investovat do obnovitelných zdrojů, aby splnilo cíl pro rok 2020. Pro jeho dosažení však již může být pozdě.

Země tulipánů a větrných mlýnů zvolila poněkud odlišný přístup od českého a místo zběsilého dotování obnovitelných zdrojů v jejich počátcích, začíná s investicemi do nových zdrojů za mnohem ekonomicky vhodnějších podmínek. Pro splnění cíle však již může být pozdě.

Nizozemsko má pro rok 2020 cíl v podílu výroby OZE na konečné spotřebě stanoven na 14 %, což je jen o procento více, než má ČR. Ovšem podle posledních oficiálních statistik z Eurostatu za rok 2016 měla ČR již téměř 15 % a Nizozemsko pouze 6 %.

Podíl energie z OZE na konečné energetické spotřebě v členských státech EU. Zdroj: eurostat

Země se nyní snaží rozjet výstavbu, protože jen například ve fotovoltaice potřebuje vybudovat několik GW instalovaného výkonu. Tomu mají pomoci dotace v rámci program SDE+, který poskytuje zaručené výkupní ceny pro malé i velké instalace. Projekty s instalovaným výkonem nad 1 MW mají nárok na cenu 0,099 €/kWh a menší projekty v rozmezí 15 kW- 1 MW na 0,106 €/kWh.

Na co ovšem Nizozemsko naráží, je nedostatek pracovníků v oboru, kteří by měli potřebné know-how a instalace prováděli. Kromě toho musí všechny pozemní instalace nad 0,5 MW obdržet environmentální autorizaci pro stavbu.

Tyto podmínky ovšem nahrávají zahraničním firmám. Zajímavostí je, že například česká firma Greenbuddies nyní staví v blízkosti města Dordrecht 7,5MW elektrárnu, která je umístěna na bývalé skládce. Skládka sloužila svému účelu mezi lety 1965 a 1978 a dnes již nikdo neví, co přesně obsahuje. Ovšem i takovéto místo lze zužitkovat a místo zabírání zemědělské půdy je lze využít například pro výstavbu FVE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
15. říjen 2018, 09:03

Pokud to vláda skutečně tak plánovala a snížila pro ty 3 roky počet soutěžených věřejných staveb, tak není problém, aby třeba až třetina běžných stavebníků prošla několika měsíčním školením a stihla v pohodě všechny ty soláry za nejnižší cenu v posledním termínu na EU kvóty OZE.

Jenom je z toho grafu jasné, že všichni na poslední chvíli stavící budou muset i kdyby nechtěli odebírat drtivou většinu od Číny.

Takže měla Čína skutečně pečlivě spočítané to poslední gigantické navýšení kapacit, sama dotovala draze u sebe kvanta instalací jen chvíli, teď bude 2 roky povinně odebírat EU, pak minimálně na 5-10 let bude velká poptávka z bohaté Arábie, a potom už se to vyplatí i chudší Africe směňovat místo uhlí a plynu za její suroviny.

Milan Vaněček
15. říjen 2018, 10:34

Opravte si tu cenu pro velké instalace, má být 10x vyšší, chyba je i v orig. odkazu. A je třeba zdůraznit že to je cena maximální, předpokládá se že soutěž přinese nižši průměrnou cenu.

Jan Kroneisl
15. říjen 2018, 11:39
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se