Domů
Teplárenství
Návrh EU pro vytápění upřednostňuje OZE a dálkové vytápění

Návrh EU pro vytápění upřednostňuje OZE a dálkové vytápění

Evropská komise pracuje na plánu na snížení plýtvání energií využívané na vytápění domácností a kanceláří, chystá se podpořit obnovitelné zdroje energie (OZE) a dálkové vytápění. Velké energetické společnosti se obávají snížení svých tržeb.

Začátkem příštího roku plánuje Evropská komise formulovat doporučení týkající se vytápění a chlazení s výhledem na aktualizaci energetické legislativy EU a případně na návrh nové směrnice.

Podle informací agentury Reuters Evropská komise podpoří politiku vytápění a chlazení více zaměřenou na OZE a dálkové vytápění. V prohlášení také stojí, že využití OZE k vytápění by mělo být podpořeno daňovými opatřeními, zadáváním veřejných zakázek a investicemi pro stimulaci vývoje trhu.

Dále komise upozornila na efektivitu kogenerace neboli kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), která je velice rozšířena například ve Skandinávii.

„Jsme přesvědčeni, že situace v Evropě může být o mnoho lepší než dnes, kdy spotřebováváme téměř 40 % naší energie na vytápění a chlazení,“
prohlásil včera místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič.

Velké energetické společnosti jako EDF, E.ONEnel, které mají problémy s přechodem na výrobu v OZE, se obávají, že opatření EU dále sníží poptávku po energii.

Topení a v menší míře i chlazení se společně podílí zhruba 40 % na spotřebě energie Evropské unie, zároveň je pouze nepřímo ovlivňováno její legislativou, která se více zaměřuje na výrobu elektřiny v OZE.

OZE tvoří již 26 % výroby elektřiny v EU, ale podílí se pouze 16,4 % na vytápění a chlazení.

Šefčovič řekl, že Evropská komise svůj plán pro vytápění a chlazení zveřejní pravděpodobně v únoru.

Boj EU s nadměrnou spotřebou energie pro vytápění

K výraznému snížení plýtvání energiemi na vytápění by měl přispět také zákaz EU pro zastaralé kotle, který vstoupil v platnost na konci září. Podle oficiálních údajů EU by toto opatření mělo do roku 2020 znamenat odpojení výkonu ekvivalentního 100 Temelínům.

V České republice momentálně proběhlo první kolo programu Ministerstva životního prostředí (MŽP) na podporu výměny kotlů v rodinných domech z fondů EU (tzv. kotlíkové dotace), který do roku 2020 rozdělí celkem 9 mld. Kč.

To, co může k ušetření za vytápění udělat každý již nyní a ušetřit tak až 50 %, je podle doc. Ing. Viktora Kreibicha, CSc. z Ústavu strojírenské technologie strojní fakulty ČVUT důkladné vyčištění otopné soustavy včetně radiátorů, bojlerů a kotlů. Vynaložené náklady by se měly vrátit za jednu topnou sezónu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Tomas
9. říjen 2015, 21:15

Velmi rad slysim, ze se EU venuje snizeni spotreby energie, misto vymysleni norem a "spravneho" procentualniho mixu s OZE. Po dlouhe dobe pozitivni zprava z Bruselu :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se