Agentura Reuters přišla s informací o výsledcích kapacitní aukce ve Velké Británii pro zajištění 50,4 GW výkonu na přelom let 2021/2022. Cena vzešlá z této aukce je 8,5 £/kW/rok, což je obdobně jako při minulé aukci značně pod očekáváním analytiků. Nové elektrárny se ani v letošní aukci neprosadily na úkor těch stávajících.

Výsledná cena 8,5 £/kW/rok znamená značný propad oproti minulé aukci, kdy bylo dosaženo ceny 22,5 £/kW/rok. Takto nízké ceny neumožňují uspět v aukci novým, zejména plynovým zdrojům, které jsou přitom považovány za klíčové pro budoucí stabilitu britské elektrizační soustavy.

Podíl již existujících elektráren na výkonu, o který se v letošní aukci soutěžilo, dosáhl necelých 86 %. Mezi zdroje, které v letošní aukci uspěly, patří mj. také dva uhelné bloky bloky elektrárny Drax o výkonu 1,2 GW.

Oproti tomu plánované projekty na výstavbu nových elektráren si z aukčního koláče ukously pouhých 1,5 %.  Podpora výstavby nových zdrojů byl přitom jeden z hlavních argumentů, proč byly aukce v roce 2014 zavedeny.

Výrazně lépe než nové zdroje v aukci dopadly existující i plánovaná přeshraniční vedení. V aukci tak uspěly dvě plánovaná propojení Británie s Francií a jedno s Belgií, celkový výkon těchto vedení bude po jejich dokončení 2,2 GW.

Typ Výkon (MW) Podíl
Existující elektrárny 43313 85,92 %
Existující přeshraniční vedení 2403 4,77 %
Nově vybudovaná přeshraniční vedení 2155 4,27 %
Nově postavené elektrárny 762 1,51 %

Zdroje, které využívají k výrobě elektřiny zemní plyn, se na vysoutěženém výkonu podílejí téměř z 59 %.  Nejúspěšnějším typem zdroje pak byly stejně jako v minulé aukci paroplynové elektrárny (CCGT), které si připsaly podíl necelých 46 %. Druhým nejúspěšnějším zdrojem zůstávají jaderné s podílem těsně pod 16 %, když v aukci uspěly všechny britské jaderné elektrárny společnosti EDF.

Naopak mezi neúspěšnými účastníky aukce zůstal například plánovaný nový zdroj společnosti Eggborough Power Limited, patřící do holdingu EPH.

Zpráva National Grid s podrobnou analýzou výsledků aukce je k dispozici zde.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *