Konsorcium společností GE Power a Alstom Power bylo vybráno ve výběrovém řízení na výstavbu nového bloku polské uhelné elektrárny Ostroleka. Podle agentury Reuters by se mělo jednat o poslední nově postavený uhelný blok v Polsku. Nový blok bude disponovat ultra-nadkritickými (USC) parametry, do provozu by měl být uveden v roce 2023.

Blok C uhelné elektrárny Ostroleka o výkonu 1 GW postaví za 6 miliard zlotých (36,1 mld. Kč) GE Power spolu se spolčností Alstom. Jedná se o společný projekt polských státem vlastněných energetických společností Energa a Enea. Dle slov ministra energetiky Krzysztofa Tchorzewskiho se má jednat o poslední polský nově postavený uhelný blok.

Konsorcium GE a Alstom uspělo ve výběrovém řízení na výstavbu v konkurenci polských společností Polimex-Mostostal a Rafako. Výběrového řízení se neúspěšně účastnila také čínská společnost China Power Engineering Consulting Group.

Nově postavený blok uhelné elektrárny bude disponovat ultra-nadkritickou technologií a účinností 46 %, což patří k nejlepším hodnotám dosažitelných uhelnými elektrárnami.

„GE navrhne, vyrobí a dodá nejpokročilejší komponenty, které jsou v oblasti uhelných elektráren k dispozici. Kotel a turbína budou pracovat s párou o ultra-nadkritických parametrech,“ uvádí se v oficiálním prohlášení GE.

GE má zkušenosti s výstavbou uhelných bloků u našich severních sousedů. Na svém kontě má již výstavbu nového 858MW uhelného bloku elektrárny Belchatow a také dvou 900MW bloků elektrárny Opole.

V současnosti uhlí zaujímá v polském energetickém mixu 80% podíl. Cílem Polska je, aby do roku 2050 poklesl podíl uhelných zdrojů na 50 %. Zároveň má dojít k výraznému omezení emisí produkovaných uhelnými elektrárnami díky využití nejmodernějších technologií, jako tomu bude v případě nového bloku elektrárny Ostroleka.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *