Před 40 lety, 5. listopadu 1978, se Rakušané vyslovili v referendu proti uvedení jaderné elektrárny Zwentendorf do provozu. Ačkoliv její výstavba spolykala více než pět miliard šilinků a elektrárna byla krátce před dokončením, nevyrobila nikdy ani watthodinu elektřiny.

Výstavba elektrárny o výkonu 692 megawattů v dolnorakouské obci Zwentendorf začala v roce 1972. Tehdy však současně sílilo i hnutí odporu, proto se sociálnědemokratický kancléř Bruno Kreisky rozhodl vypsat na citlivé téma referendum.

Tři miliony voličů zajistily velmi těsný výsledek hlasování. Proti uvedení Zwentendorfu do provozu se vyslovilo 1,606.777 Rakušanů, pro bylo o 30.000 voličů méně. Odpůrci jaderné energie tedy těsně zvítězili se ziskem 50,47 procenta platných hlasů.

Úvahy o možném pozdějším zprovoznění elektrárny vzaly za své v důsledku nehod v jaderných elektrárnách v americkém Three Mile Islandu a ukrajinském Černobylu. Nedošlo ani na řadu alternativních návrhů, mezi nimiž nechyběla například přestavba elektrárny na plynový pohon či zřízení muzea.

Betonový monument, jehož zakonzervování a mnohaletá údržba stály Rakušany další miliardy šilinků, nakonec sloužil policii pro výcvik služebních psů a pro exkurze vědců. Část technologického vybavení elektrárny byla prodána jako náhradní díly pro obdobný typ elektráren v Německu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *