Domů
Elektrárny v Evropě
Rosatom, Framatome a GE spojí síly v tendru na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene
Jaderná elektrárna Belene, Bulharsko (Zdroj: Rosatom)

Rosatom, Framatome a GE spojí síly v tendru na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene

Společnost Rosatom podepsala s francouzskou společností Framatome a americkou General Electric (GE) memorandum o porozumění ve věci spolupráce při výběrovém řízení na výstavbu jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. První práce na projektu elektrárny Belene započaly již v osmdesátých letech minulého století, v průběhu let byl však projekt několikrát pozastaven.

Ruská státní jaderná společnost Rosatom minulý týden oznámila, že podepsala Memorandum o porozumění se společnostmi Framatome a GE. Cílem memoranda je spolupráce při výběrovém řízení na dostavbu nové bulharské jaderné elektrárny Belene. Elektrárna Belene nacházející se na severu země má být vybavena dvěma 1 000MWe bloky typu VVER-1000.

 „Jsem si jist, že mezinárodní spolupráce mezi lídry jaderného průmyslu pomůže vytvořit nejlepší finanční a technické podmínky pro realizaci jaderné elektrárny Belene,“ uvedl Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele Rosatom pro firemní rozvoj a mezinárodní obchod.

Dohoda mezi společnostmi uvádí, že pokud bude Rosatom úspěšný ve výběrovém řízení na strategického investora, dodá GE turbíny, generátory a vybavení turbínových hal, zatímco Framatome bude klíčovým partnerem v oblasti I&C systémů.

„Podepsané memorandum o porozumění podtrhuje trvalou a vysokou úroveň důvěry mezi našimi společnostmi,“ dodal Komarov.

Rosatom již s Framatome a GE spolupracoval na mezinárodních projektech, jako je jaderná elektrárna Paks-II v Maďarsku a elektrárna Hanhikivi-1 ve Finsku. Spolupráce Rosatomu s GE probíhá na projektu Akkuyu v Turecku a projektu El-Dabaa v Egyptě.

Stavba v Belene začala již v 80. letech

Myšlenka jaderné elektrárny Belene se čtyřmi bloky v Bulharsku pochází ze sedmdesátých let minulého století. Oficiální stavba začala v roce 1981, kdy započaly práce na přípravě stavebního místa, o šest let později pak byly dokončeny základy elektrárny. Projekt byl ovšem v devadesátých letech, vzhledem ke změně režimu, zastaven.

O obnovení prací rozhodla bulharská vláda v roce 2002. Z následného výběrového řízení, které vyvrcholilo v roce 2008 podepsáním smluv, vyšel vítězně ruský Atomstrojexport. Elektrárna již pouze se dvěma bloky měla být dokončena v letech 2013 a 2014. Projekt byl ovšem opět zastaven v roce 2012, kdy se bulharské vládě nepodařilo najít investora a musela Rusku vyplatit odškodnění přesahující v přepočtu 15 miliard Kč.

V roce 2018 vláda přišla s myšlenkou znovuspuštění projektu. V loňském květnu pak Bulharsko oznámilo, že hledá strategického investora, a v prosinci bulharské Ministerstvo energetiky oznámilo, že vybralo 5 z celkem 13 uchazečů. Jako potenciální strategičtí investoři byli vybráni China National Nuclear Corporation, Rosatom a Korea Hydro & Nuclear Power Co. Byly vybrány také společnosti Framatome a General Electric, které projevily zájem o vybavení a financování projektu.

Bulharská vláda uvedla, že převezme většinový podíl na projektu Belene, který by měl být dokončen do roku 2030. Dodala však, že neposkytne žádné záruky, ani nenabídne výkup elektřiny z elektrárny v dlouhodobém horizontu.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
St
23. červen 2020, 21:21

Tak držím těm Bulharům palce, ať tu JE co nejdříve dokončí a hlavně ať jim pak dlouho a bez problémů slouží.

St
23. červen 2020, 21:21

Tak držím těm Bulharům palce, ať tu JE co nejdříve dokončí a hlavně ať jim pak dlouho a bez problémů slouží.

energetik II
24. červen 2020, 11:27

JE Belene je "nekonečný příběh". Stavba začala ještě za doby socialismu r. 1987 a Škoda Plzeň pro tuto elektrárnu dokonce i vyrobila první 1000 MW reaktor, který se podařilo na staveniště do Bulharska dopravit. Pak se ale socialismus sesypal a na stavbu JE už nebyla peníze. Belene je stavba stará 33 let.

energetik
24. červen 2020, 20:35

Oni to ještě nezrušili?

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bulharsko-se-chysta-zrusit-dostavbu-jaderne-elektrarny-belene-752368

To už na sebe nevydělá a na sanici toho toxického odpadu a emisí už vůbec ne.

St
26. červen 2020, 20:02

Pane energetik buďte bez obav. Ti Bulhaři ví co dělají a Vás to nebude stát ani korunu. A sanice mají jistě dobré a nebojí se zbytečně jako vy ani emisí ani toxického odpadu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se