Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny dosáhl ve středu tohoto týdne poprvé 100 % svého výkonu.  Rychlý množivý reaktor BN-800 je jediný svého druhu. Jeho komerční provoz je naplánován na konec letošního roku.

Bělojarský rychlý množivý reaktor BN-800 dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu poprvé v červnu 2014. V té době byl jeho komerční provoz naplánován na konec téhož roku. Nicméně z důvodu potřeby vylepšit používanou směs paliva byl koncem roku 2014 výkon reaktoru snížen na minimální kontrolovanou úroveň. To se opakovalo ještě dvakrát v srpnu a listopadu roku 2015. V prosinci byl konečně bezpečně zvýšen výkon na potřebných 25 % jmenovité velikosti a blok přifázován k síti.

Ve středu 17. 8. dosáhl reaktor BN-800 100 % svého výkonu. Nyní podstoupí sérii testů, na jejichž základě bude požadovat povolení pro komerční provoz od ruského regulačního úřadu. Komerční provoz je momentálně plánován na konec letošního roku.

Nyní začíná proces detailního testování jednotky při jmenovitém výkonu. Tento proces je hlavní a poslední podmínkou v přípravě na komerční provoz reaktoru. Během patnáctidenní zkoušky bude muset reaktor prokázat, že je schopen trvale běžet při jmenovitém zatížení přesně dle svého návrhu, uvádí ve své tiskové zprávě Rosenergoatom, provozovatel elektrárny.

BN-800 Bělojarsk 4

Reakor Bělojarsk 4 BN-800 o instalovaném elektrickém výkonu 789 MW je rychlý množivý reaktor. Jako palivo je používána směs uranu a plutonia. Uvedením do provozu se stal nejvýkonnějším rychlým reaktorem, když překonal svou předchozí verzi Bělojarsk 3 BN-600.

Ačkoliv reaktor zatím nepracoval na plný výkon, od začátku roku již vyrobil 1,3 miliard kWh elektřiny, za celý rok 2016 by poté měl do sítě dodat 3,5 miliardy kWh.

Zdroj úvodní fotografie: atominfo.cz

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *