Domů
Elektrárny v Evropě
RWE příští rok ukončí provoz své poslední uhelné elektrárny na území Velké Británie
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coal_power_plant_Datteln_2_Crop1.png
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

RWE příští rok ukončí provoz své poslední uhelné elektrárny na území Velké Británie

Německá energetická společnost RWE uzavře svou poslední uhelnou elektrárnu na území Velké Británie. Učiní tak po nadcházející zimě. Ve Velké Británii tak zůstanou poslední čtyři uhelné elektrárny, které budou dodávat elektrickou energii pro britské domácnosti a průmysl. RWE uzavře uhelnou elektrárnu Aberthaw B, která dodávala elektrickou energii téměř půl století.

Energetická společnost RWE, která provozuje jedno z největších portfolií plynových elektráren, uvedla, že již nějakou dobu byl tento krok nevyhnutelný. Bylo jasné, že Velká Británie je pro producenty elektrické energie z uhlí náročným prostředím.

Ve Velké Británii bylo loni vyrobeno z uhlí pouze 5 % elektrické energie. Letos měla Velká Británie období delší než jeden týden, kdy uhelné elektrárny nevyráběly elektrickou energii. To bylo nejdelší období bez uhlí od průmyslové revoluce.

Uhlí bylo z energetického mixu vytlačeno z důvodu rostoucích daní za emise oxidu uhličitého. Vláda se rozhodla provoz uhelných elektráren od roku 2025 zcela ukončit, aby pomohla zemi splnit její klimatické cíle.

Ukončení provozu uhelné elektrárny Aberthaw B bylo oznámeno poté, co společnost SSE v červnu uvedla, že do konce března 2020 uzavře uhelnou elektrárnu Fiddlers Ferry. Ta se nachází poblíž Warringtonu v hrabství Cheshire. Důvodem je nekonkurenceschopnost plynovým elektrárnám a obnovitelným zdrojům.

Před SSE svůj úmysl uzavřít uhelnou elektrárnu Cottam oznámila společnost EDF Energy.

Všechna oznámená ukončení výroby znamenají, že příští jaro zůstanou v provozu poslední čtyři uhelné elektrárny – West Burton A, Ratcliffe-on-Soar, Drax 5 a Drax 6. Poslední dva jmenované bloky jsou přitom určeny k přestavbě na spalovaní zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
4. srpen 2019, 23:28

Pochopil bych pokud se ty el. zavřou a elektřina se vyrobí z něčeho jiného , jenže ty elektrárny se zavírají i přesto ,že UK je silně závislá na dovozech el. energie z EU. Dovoz el. energie ovšem znamená že jejich emise CO2 jsou prakticky přesunuty do jiných zemí. V tomto případě EU , ta zase převádí emise do zemí mimo EU - typicky Asie a to tím ,že je tam přesunuta energeticky náročná výroba. Typickým příkladem je i ČR máme velkou spotřebu energie i emise, jenže jsme nejprůmyslovější země EU.

Jar
5. srpen 2019, 07:38

U nás to řeší teď hlavně - kotlíkové dotace - příspěvek státu z daní nás všech soukromým firmám a osobám. Divné. A to by stačilo jen zavést na tyto obyvatele také uhlíkovou daň a stát by ještě vydělal a neutratil 1,5 mld kč na tuto neefektivní investici.

Petr
7. srpen 2019, 10:44

Ty nové kotle potřebují el. energii, tudíž v případě blackoutu šetříte přírodu...:-)

Carlos
7. srpen 2019, 12:17

Jenže ten objem el. en. je minimální, pokud jsou plynové, takže to zajistí i malá FVE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se