Domů
Elektrárny v Evropě
Solární veletrh Intersolar ovládl projekt pro zlepšení stability sítě
Střešní solární panely
Střešní solární panely

Solární veletrh Intersolar ovládl projekt pro zlepšení stability sítě

Před dvěma týdny proběhl v Mnichově solární veletrh Intersolar, který letos přilákal 40 000 návštěvníků a 1 100 vystavovatelů. Tento každoroční veletrh proběhl již podesáté. Poprvé ovšem cena za nejlepší projekt neputovala za výrobcem jedné komponenty, nýbrž za firmou provozující virtuální elektrárnu složenou převážně z instalací OZE.

V minulých letech byly na veletrhu oceněny panely Hanwa Q CELLS za zvýšení jmenovitého výkonu či střídač firmy SMA Solar Technology. Ne tak ovšem letos. Kromě jiných projektů, které byly oceněny vyšel jako vítěz projekt německé firmy Next Kraftwerke. Jejich virtuální výrobna patří k největším v Evropě. Tato decentralizovaná výrobna se skládá z 4000 středně velkých a malých instalací, které mají dohromady instalovaný výkon 2500 MW.

Firma vznikla v roce 2009 a v současné době se již pohybuje na 8 evropských trzích, naposledy letos expandovala do Itálie. Ač firemní sebeprezentace působí dojmem, že se jedná o virtuální výrobnu složenou primárně z OZE, po pečlivějším prozkoumání lze dojít k závěru, že se jedná dobře diverzifikovanou decentralizovanou virtuální výrobnu, která obsahuje i jednotky pro centrální vytápění a zařízení poskytující (alespoň v Německu) sekundární a minutovou zálohu a bateriové systémy.

Více o možnostech decentralizované výroby elektřiny v ČR zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
12. červen 2017, 10:22

Doporučil bych našim "tradičním energetikům" povinné návštěvy takových konferencí. Měl by je zaplatit stát místo vyhazování peněz na různé vylobované aktivity ohledně OZE.

Pak už by možná neříkali to svoje obvyklé: to nééjde.

Martin Hájek
12. červen 2017, 10:56

Pokud jste tam byl, tak nám jistě můžete říci, kolik evropských výrobců fotovoltaických panelů se tam prezentovalo. :-)

Milan Vaněček
12. červen 2017, 12:46

Jako důchodce už na konference nejezdím. Ať tam jezdí mladší. Ale vy jste z businesu, vystudoval jste ekonomii a tak by jste měl vědět, že systém prodáte vždy dráž než součástky (panel jejen součástka FV systému) a ještě větší marži máte u robotizovaných výrobních zařízení (v tom jsou světová jednička Švýcaři a Němci). No a vůbec nejlepší je vyvážet investiční celky. Ale musíte to umět, ne jak Vítkovice s elektrárnou v Turecku.

Ondra
12. červen 2017, 19:39

Tohle fakt myslíte vážně? - Není to úplně naopak? Snad když kupuju celej systém (a je jedno co), tak je většinou kompletní věc levnější než jednotlivý komponenty. Úplně to samý je to i v případě velkejch investic - samozřejmě, že je pro firmu lepší prodat celou technologii/zařízení než jenom část, protože tak má větší tržby a nemusí shánět milion menších zakázek, ale určitě musí za kompletní produkt nabídnout lepší cenu než za samostatný díly, jinak si zákazník vybere víc dodavatelů (pokud to není nic extra složitýho, kde je problém s kompatibilitou komponentů, ale to FVE systém určitě není, když se to dá koupit jako stavebnice s obrázkovým návodem v IKEA).

Milan Vaněček
12. červen 2017, 21:06

Ondro, není to naopak. Vem si třeba 10 českých firem co dělají komponenty pro BMW. A porovnej jejich" zisk" se ziskem BMW.

Ve fotovoltaice jsou úspěšné čínské firmy vyrábějící panely téměř bez zisku, mají marži procenta, ale obrovský obrat. Naproti tomu česká firma která jim dodá specielní vybavení má marži přes 100%. A švýcarská co jim dodá automatizovanou linku s know how má velkou marži i velký finanční objem.

A když někdo prodává unikátní systém, jako třeba Meyer Burger nebo mnohem známější Apple, tak marže jsou stovky procent.

Nejedlý
12. červen 2017, 12:33

To mohu rozhodně doporučit i pro "netradiční energetiky". Například by zjistili, že v rámci virtuální elektrárny Next Kraftwerk jsou využívány standardní energetické technologie, např. kogenerační jednotky centrálních výroben tepla, takže systém vychází energetického mixu OZE a standardních technologií, o kterém "tradicionalisté" hovoří. Rovněž by zjistili, že provozovatel Next Kraftwerke jde s prodejem regulačních služeb s kůži na trh, takže nemůže zcela slepě důvěřovat svému portfoliu OZE, tudíž pro svoje potřeby využívá i nouzové DG velkých firem. Jednou z nich je centrála OBO Bettermann v Mendenu, kde má pro svoje potřeby kontrahováno 500 KW z jejich DG centrály 600 kW.

Milan Vaněček
12. červen 2017, 13:05

Naprostý souhlas. Měli by tam jezdir všichni. A to že v systému koexistuje klasicá i OZE energetika to je taky správné. Doba kdy podíl OZE v energetice bude 80% či více je vzdálená ještě 30-40 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se