Domů
Elektrárny ve světě
US Wind chce u pobřeží Marylandu postavit 750MW větrnou elektrárnu

US Wind chce u pobřeží Marylandu postavit 750MW větrnou elektrárnu

Americká společnost s italskými kořeny US Wind hodlá při pobřeží státu Maryland vystavět offshore větrnou elektrárnu. Projekt této společnosti s 187 větrnými turbínami a s instalovaným výkonem 750 MW nyní posuzují úřady, konkrétně Public Service Commission (PSC). V Marylandu by navíc mohlo vzniknout centrum offshore větrné energetiky.

Do května roku 2017 by měl americký úřad PSC posoudit žádosti na výstavbu větrného parku u pobřeží Marylandu. Jedním ze dvou žadatelů na využítí oblasti o rozloze přes 320 kilometrů čtverečních poblíž Ocean City je společnost US Wind, která má v plánu vystavět 187 čtyřmegawattových větrných turbín Siemens. Dokončení projektu je plánováno na rok 2020 a je odhadováno, že do konce životnosti v roce 2040 by měl projekt vytvořit přes 5700 pracovních míst.

Část tohoto projektu, konkrétně 62 turbín, by měla být zařazena do schématu podpory OREC (Offshore Renewable Energy Credits). Tato podpora funguje na základě certifikátů, které dostane výrobce za každou vyrobenou megawatthodinu a prodá je dodavatelům elektřiny, kteří jsou povinni určitě množství nakupovat.

Rozvoj offshore energetiky v Baltimoru

Zmíněná společnost US Wind má kromě plánu na výstavbu offshore větrné elektrárny v hledáčku také areál bývalé ocelárny ve městě Baltimore. Spolu se společností Tradepoint Atlantic (TPA) by z tohoto místa chtěly vybudovat centrum offshore větrné energetiky. TPA vlastní klíčová zázemí o velikosti 12,5 kilometrů čtverečních pro toto centrum, mimo jiné s 365 metrů dlouhým molem a 670 metry kotviště v dostatečné mořské hloubce.

„US Wind si vybral Maryland pro svoje investice, protože dokáže nabídnout vše potřebné pro to, aby se stal centrem offshore větrné energetiky na východním pobřeží,“ řekl Paul Rich, ředitel projektu.

US Wind patří mezi tahouny offshore větrných projektů v USA, celkem má v plánu postavit přes 2200 MW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích.

Maryland (Zdroj: Windpower Engineering & Developtment)
Maryland (Zdroj: Windpower Engineering & Development)

Na východním pobřeží spojených států jde již o několikátý projekt tohoto typu, jak jsme informovali zdezde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jan Veselý
11. prosinec 2016, 14:31

Ty 4 MW offshore turbíny už jsou dnes zastaralá technologie, Vestas i Siemens už prodávají 7-8 MW typy speciálně vyvinuté pro instalaci na moři. Přeprava po moři není problém, zato výstavba základů problém je, takhle jich polovinu nebudou muset dělat.

Martin Hájek
11. prosinec 2016, 23:47

Jen by mě zajímalo, kdo ten park pojistí proti živlům a také kdo jednou zaplatí jeho likvidaci, až to bude halda šrotu v moři.

Jan Veselý
12. prosinec 2016, 09:52

Pojistí je pojišťovna, na to není třeba extra zákon, jako někde. Snesou i hurikán a nevšiml jsem si, že by byl problém s recyklací mědi, oceli, betonu a plastů.

Martin Hájek
12. prosinec 2016, 12:01

Momentálně i pro likvidaci klasických elektráren na souši platí, že šrot ani náhodou nezaplatí náklady likvidace. Na moři to bude ještě horší, takže obava je poměrně oprávněná. Navíc recyklace laminátových listů vrtulí zdaleka není dořešená, je to kompozitní materiál, se kterým si nikdo moc neví rady.

Nepochybuji, že pokud je někdo pojistí, tak to bude pojišťovna. Jen že až zase budeme číst, že kvůli globálnímu oteplení rostou škody z hurikánů, tak budeme vědět, s čím to také souvisí - stavíme v místech, kde by to před 20 lety nikoho normálního vůbec nenapadlo.

A nevěřím tomu, že větrníky bez úhony odolají větru 250 km/hodinu.

Jan Veselý
12. prosinec 2016, 21:03

Jasně, nikdo se nežene do likvidace jaderných a uhelných elektráren, proto se to bude týkat i větrných. Logika, Maňas!

Jan Veselý
12. prosinec 2016, 21:22

Ad 250 km/h) Tak nevěřte. Pro svou existenci vaši víru nepotřebují.

Ad recyklace) U laminátu jde určitě spálit/zplynit pryskyřici a zbude sklo, s tím taky není problém. Mám se poptat kolegů, odborníků na odpady, co se dělá s laminátem?

Martin Hájek
13. prosinec 2016, 01:10

Fakt nevím, z čeho vyvozujete, že větrné elektrárny jsou něco extra. Je to po skončení životnosti převážně železný šrot, jehož rozebrání ovšem nebude vůbec snadné, navíc jsou tam problematicky využitelné části, které bude potřeba se ztrátou likvidovat. Takže mi, Vy logiku, řekněte, proč by se měl někdo hnát do likvidace větrných elektráren? Moře budou jednou plná rezavějících monster, k nimž se nikdo nebude hlásit a budou likvidována za státní peníze.

Lukáš Brandejs
12. prosinec 2016, 09:57

Třeba tam na 8Mwe turbíny nejsou dostatečné podmínky... Zase pochybuji, že pokud by tam byly, že by raději nepostavili polovinu turbín s dvojnásobným výkonem, to, co napadlo nás, jistě napadlo i je.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se