Domů
Akumulace energie
Australané hlásí nový rekord pro účinnost solárního termálního systému

Australané hlásí nový rekord pro účinnost solárního termálního systému

Vědci z Australské národní univerzity udělali nový světový rekord. Jejich solární termální systém dosáhl účinnosti 97 % při přeměně energie slunečního záření na vodní páru. Spolu se systémem na skladování tepelné energie by se mohla do sítě dodávat levná elektřina kdykoliv během dne. Cílem vědců je dosáhnout nákladů 12 centů na jednu vyrobenou kilowatthodinu.

Vědci z Australské národní univerzity (ANU) postavili solární termální systém, který pokořil stávající rekord v účinnosti. Tým pokořil stávající rekord a nastavil hranici účinnosti na 97 % s novým přijímačem slunečního záření, který snížil ztráty systému na polovinu. Produkovaná pára má teplotu 500 stupňů Celsia.

„Když nám náš počítavý model ukázal účinnost, kterou náš design dosáhne, mysleli jsme si, že se jedná o přehnaně vysokou hodnotu. Když jsme to ale postavili a otestovali, výkon byl skutečně úžasný,“ sdělil Dr John Pye z výzkumného týmu ANU.

Průlomový systém by mohl vést k výrobě levnějšího baseloadu. Toho by se mělo dosáhnout kombinací se systémem efektivního skladování tepla. Takto vyrobená elektřina by byla k dostání kdykoliv a za mnohem nižší cenu než v případě použití kombinace fotovoltaických panelů a baterií.

Náhrada za fosilní paliva

Cílem projektu je právě snižování nákladů na výrobu elektřiny. Vědci se snaží dostat na cenu 12 centů za vyrobenou kilowatthodinu, aby se technologie stala konkurenceschopnou. Tým z ANU je ve využití své technologie optimistický. Ta by mohla do sítě dodávat elektřinu i v noci a nahradit tak elektrárny na fosilní paliva.

Solární satelit z ANU je největším svého druhu, jeho plocha je 500 metrů čtverečních. Skrz přijímač, který svým designem připomíná cylindr, se ohřívá voda na teplotu až 500 stupňů celsia. Cylindrový přijímač minimalizuje ztráty tepla tím, že nejvyšších teplot voda dosahuje uvnitř, a tak ztrátové teplo ohřívá okrajovou část s chladnější vodou.

Zdroj úvodní fotografie: www.anu.edu.au

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se