Domů
Elektrárny ve světě
Betonové základy pro reaktor Hinkley Point C jsou hotovy, spotřebovaly nejvíce betonu v historii Spojeného království
Hinkley Point C

Betonové základy pro reaktor Hinkley Point C jsou hotovy, spotřebovaly nejvíce betonu v historii Spojeného království

Společnost EDF dokončila betonové základy pro první reaktor jaderné elektrárny Hinkley Point C. Na základy bylo spotřebováno celkem 9000 m³ betonu, což je nejvíce pro jakoukoliv stavbu ve Spojeném království. Konfederace britského průmyslu nicméně dodává, že pro dosažení klimatických cílů je potřeba stavět další jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C sice ještě není dostavěna, ale již nyní boří některé rekordy. Na konstrukci betonových základů bylo použito více betonu než při stavbě nejvyššího mrakodrapu ve Spojeném království, kterým je téměř 310 metrů vysoký mrakodrap Shard v Londýně. Betonové základy byly dále vyztuženy celkem 5000 tunami oceli.

Co do rozsahu je stavba této elektrárny s dostatečnou rezervou největším inženýrském projektem ve Spojeném království. Samotné náklady na výstavbu jsou dle odhadu dokonce vyšší než náklady na podmořský tunel mezi Francií a Británií.

Pro srovnání, stejné množství oceli by pak stačilo na výstavbu železnice z Londýna do Říma. Pouze z betonu použitého pro stavbu by se dalo postavit 75 sportovních stadionů.

Samotná příprava betonu byla pečlivě připraveným procesem, aby se předešlo případným prasklinám v betonových základech. Kupříkladu zařízení pro jeho přípravu byla na místě stavby již rok a půl před tím, než zalévání betonem započalo.

Dokončením betonových základů reaktoru byl završen první hlavní milník stavby, která je první britskou stavbou jaderné elektrárny od roku 1995. Díky tomu lze pokračovat stavbou prvních zařízení na povrchu. Společnost dále uvedla, že dostavba elektrárny jde podle plánu a mohla by být dokončena za 6 let.

Konfederace varuje, že bez dalšího rozvoje jádra nejsou klimatické cíle dosažitelné

Pro konfederaci britského průmyslu ovšem dostavba pouze bloků elektrárny Hinkley Point C není dostatečná. Klimatické cíle nastavené do roku 2050 jsou podle jejího názoru bez více jaderných elektráren nedosažitelné.

Faktem totiž je, že mezi lety 2023 až 2030 doslouží kromě jedné všechny zbylé jaderné elektrárny a pokud nebudou opět nahrazeny jadernými zdroji, bude náhrada alespoň částečně složena ze zdrojů spalující fosilní paliva.

Další otázkou především je, jak snížit náklady na výstavbu, které jsou u Hinkley Point C hlavním bodem kritiky. Ředitel zmíněné konfederace se vyjádřil v tom smyslu, že by se mohlo jednat o obdobu regulace provozovatelů soustav (např. regulované báze aktiv, revenue cap, cost plus).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Loudil
1. červenec 2019, 12:55

Mně se na celé věci líbí to, že 33,5 % tohoto největšího infrastrukturálního projektu v dějinách Británie platí Čína. Tak má vypadat spolupráce mezi státy a národy. Odbourat černobílé vidění světa ,které se často razí i u nás, tedy : "Tam na Východě existují despocie , které nás jenom chtějí zničit a sežrat. My jsme skvělí, oni jsou hrozní." Ostatně tohle tvrdíval kdysi rád i Adolf Hitler : "Německo je pevnou hrází barbarům z Východu. Vytvořme Jednotnou evropskou frontu proti bolševismu". Jsem rád, že Británie za časů premiéra Camerona s Čínou navázala zcela nový druh spolupráce výhodný pro obě strany. Hinkley Point - C je toho hmatatelným důkazem.

Novak
1. červenec 2019, 14:34

Čína se chová čistě pragmaticky a dělá v podstatě jen to, co je výhodné pro ni, takové "China first!". Žádná romantika v tom není.

Ale možná bychom si z toho mohli vzít ponaučení, resp. příklad.

Ivan Novák
1. červenec 2019, 15:19

Hlavní motiv spojenectví EdF-CGN spočíval pro Číňany v potenciálu uplatnit v lokalitě Bradwell čínský projekt Hualong, a tím pro tento design získat západní referenci (nyní americké sankce, pokrok vlažný). Kromě toho, vládou UK zaručené velkorysé dno ceny CfD pro Hinkley Point C tomu spolku, poučenému čtyřmi předchozími akcemi s EPR, pravděpodobně ponese zisk. Minulý týden byl v Číně přifázován Taishan 2, klobouk dolů (ale jak kvalitně je to zbudováno, možná nevědí ani ti Číňani, pořád nevěřím, že EU-technici jsou o tolik horší).

K úvodnímu článku - divné, že někdo v 21.století chce ohromovat množstvím betonu a železa, to přeci už moc nefrčí. Možná jiný kraj a mrav, anebo podle hesla, že i negativní reklama je reklama. Na druhou stranu, pokud ta základová deska na rozdíl od Flamanville 3 nepopraská, bude dobře.

Loudil
1. červenec 2019, 18:40

Ano, Taishan-2 byl přifázován 25.června. Rok po Taishan - 1. Uvidíme, jak tato obří elektrárna o hrubém výkonu 3500 MW , vzdálená jen 140 km od 8 milionového Hongkongu a 12 milionového Šen-čenu, bude fachčit. Doufám, že bez potíží. Přeji této nové atomovce v brutálně přelidněné oblasti Číny úspěch.

Ing. Bizon
2. červenec 2019, 01:08

U nás teď jádro ze společensko/politicko/ekonomických důvodů není populární, ale v té Číně kde mají 60+% elektřiny z uhlí je připojení takové elektrárny nejekologičtější věc co může existovat!

Ta energie je prakticky čistá, staví to na termín a na rozpočet takže to výjde celkově ekonomicky dobře. Mají i rozsáhlé území kde můžou odpad uložit nebo přepracovávat, a jejich populace si nedovolí moc remcat=)

Člověk by skoro záviděl, prakticky ideální podmínky pro jadernou energetiku. A rozhodně je to čistější než uhelné eketrárny které nahrazují (ty vypouští do vzduchu zdaleka nejvíc radiace...)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se