Domů
Elektrárny ve světě
Enel postaví v Mexiku větrné elektrárny o výkonu téměř 600 MW
Větrná turbína v americkém státě Severní Dakota. Zdroj: www.siemens.com/press
Větrná turbína v americkém státě Severní Dakota. Zdroj: www.siemens.com/press

Enel postaví v Mexiku větrné elektrárny o výkonu téměř 600 MW

Italská společnost Enel vyhrála prostřednictvím své dceřiné společnosti Enel Rinnovabile práva k podepsání kontraktu v Mexiku v oblasti OZE pro 4 větrné parky o instalovaném výkonu 593 MW.

Tento tendr byl pro Mexiko již třetím dlouhodobým tendrem v oblasti obnovitelných zdrojů od energetické reformy. Enel vyhrál již potřetí, a získal tím možnost upevnit svou pozici v zemi.

„Jsme nadšení dalším velkým úspěchem v Mexiku, které je naším klíčovým trhem a jsme hrdí, že můžeme potvrdit naši vedoucí pozici v zemi v oblasti obnovitelných zdrojů.  Díky této výhře přispějeme významně ke splnění požadavků Mexika na výrobu elektřiny z OZE.„

Antonio Cammisecra, ředitel divize Enel Green Power

Enel odhaduje, že do výstavby nových větrných parků investuje okolo 700 mil. USD, což je v souladu se současným strategickým plánem společnosti. Každý vysoutěžený projekt bude podporován smlouvou o dodávce určitého objemu energie po dobu 15 let, s projektem jsou zároveň spojeny zelené certifikáty po dobu 20 let.

Větrné parky musí být připojeny do sítě do konce první poloviny roku 2020. Předpokládaný objem vyrobené elektřiny je stanoven na téměř 2,1 TWh za rok, čímž podle společnosti dojde k úspoře vypouštěných emisí CO2 o 960 tisíc tun. Projekty Amistad II a III (přátelství), budou každý disponovat instalovaným výkonem 100 MW, Amistad IV 149 MW a budou vybudovány na severu země ve státě Coahulia. Čtvrtý park Dolores o výkonu 244 MW bude postaven na severovýchodě země.

Enel hodlá upevnit svou vedoucí pozici v Mexiku

Společnost Enel je v současnosti největším provozovatelem OZE v Mexiku s instalovaným výkonem všech zařízení o výkonu 728 MW, z čehož 675 MW tvoří větrná elektrárny a 53 MW vodní zdroje. Momentálně je v Mexiku v různé fázi několik dalších projektů: fotovoltaická elektrárna Villanueva, která bude po dokončení největší FVE elektrárnou na amerických kontinentech s instalovaným výkonem 754 MW, dále větrné elektrárny Amistad (200 MW), Salitrillos (93 MW) a fotovoltaická elektrárna Don Jose (238 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
29. listopad 2017, 10:01

Je třeba dodat, že tahle výstavba je výsledkem aukce na výkon OZE. Enel jí vyhrál s nabídkou 17.7 USD/MWh.

Milan Vaněček
29. listopad 2017, 12:48

Fotovoltaika v Mexiku je podobně úspěšná, Enel se zde též hodně angažuje. Poslední výsledky z aukce FVE: průměrná cena 20,5 USD za MWh.

Budovaná FVE (350 MW) u obratníku raka bude single track (to znamená plný výkon od rána do večera), koeficient využití odhaduji na 0,4.

Jan Veselý
29. listopad 2017, 13:44

Ta cena je sice ovlivněna dalším příjmem z REC, kde se mi nepodařilo dohledat odhad, ale i tak to jednoznačně znamená, že v Mexiku budou stavět větrné a solární elektrárny "co to snese", nic tak levného pořídit nejde. Pochybuji, že bude moc tepelných elektráren, které by se do 20 USD/MWh vlezly jen provozními náklady.

Mikeš
29. listopad 2017, 23:09

Máte na mysli single axis tracker? Me osobně by zajímala křivka výkonu během dne asi to nebude 350 MW konstantnich.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se