Po několika měsících příprav bylo u pobřeží Havajských ostrovů instalována elektrárna, které slouží k přeměně energie vln na elektrickou energii. Jedná se o první zařízení svého druhu v Americe připojené do sítě.

Technologie s názvem Azura je vyvíjena společností Northwest Energy Innovations (NWEI) a je podporována americkým námořnictvem spolu s havajskou univerzitou, která je zodpovědná za sběr dat.

Pilotní projekt probíhal v roce 2012 v Oregonu, kde byla provedena řada měření. Zařízení bylo instalováno a testováno 6 týdnů.

Výsledky měření byly vyhodnoceny a vznikl nový prototyp, který je od června 2015 instalován u pobřeží Havaje. Azura bude v provozu 12 měsíců a elektřina, kterou vyrobí, bude vyvedena do sítě.

Testování a vyhodnocení provádí nezávislý tým odborníků. Podle zakladatele a výkonného ředitele NWEI Steva Kopfa jde o základní milník na cestě ke komerčnímu využití systému Azura.

Azura využívá jak vertikální, tak horizontální pohyb vln. Systém produkuje elektřinu na základě rotačního pohybu plováku vůči trupu zařízení. Plovák se může nepřetržitě otáčet o 360° nebo se může kývat dopředu a dozadu. Využít tak lze různé vlastnosti vln v závislosti na počasí.

Prototyp instalovaný na Havaji má výkon 20 kW, což není mnoho, ale pro potřeby měření je to dostačující. Další prototyp by podle společnosti NWEI měl být schopen generovat až 1 MW elektrického výkonu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *