Nový report od Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) uvádí, že elektřina generovaná z onshore větrných parků a z fotovoltaiky bude od příštího roku levnější než elektřina z nových zdrojů spalujících fosilní paliva.

Cena za vyrobenou jednotku elektřiny z obnovitelných zdrojů celosvětově klesá. Dle agentury IRENA je evidentní pokles cen způsobený zvýšenou produkcí technologií využívajících obnovitelné zdroje energie a technologickými zlepšeními.

Studie uvádí, že nově budované onshore větrné parky a fotovoltaické elektrárny budou od roku 2020 konstantně nabízet nižší cenu elektřiny než nové fosilní zdroje, které nebudou finančně podporovány.

Vážená průměrná cena elektřiny celosvětově klesla v loňském roce u systémů CSP (koncentračních solárních elektráren) meziročně o 26 %, u zdrojů spalujících biomasu o 14 %, u fotovoltaických elektráren a onshore větrných parků o 13 % a u offshore větrných parků o 1 %.

Ceny za vyrobenou kWh se již v některých zemích pohybují u FVE v rozmezí 0.03-0.04 USD/kWh. Nejnižší ceny jsou dosahovány v místech s vysokým osvitem a poptávkou po elektřině, konkrétně tedy například v Chile, Mexiku, Peru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Studie dále uvádí, že přes 75 % onshore větrných projektů a 80 % velkých fotovoltaických instalací, které mají být uvedeny do provozu příští rok, počítá s nižšími náklady na vyrobenou kWh než nejlevnější nové uhelné bloky a paroplynové zdroje.

Štítky: IRENAFVEonshore

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *