Jaderná elektrárna Three Mile Island je již pět let ve ztrátě. Po nedávném neúspěchu při kapacitních aukcích ji vlastník plánuje uzavřít. Poslední pomoc hledá nyní u státu.

Společnost Exelon již dříve oznámila svoje problémy s jadernou elektrárnou Three Mile Island spojovanou s největší jadernou havárií na území USA.

Dle jejích slov je elektrárna již pět let ve ztrátě a nedávno se jí navíc nepodařilo vyhrát místní kapacitní aukci. Podle zahraničního serveru the Guardian Exelon nyní chce, aby stát Pensylvánie, kde se elektrárna nachází, poskytl elektrárně preferenční výhodu, jakou mají například větrné či solární zdroje.

Exelon není první jadernou elektrárnou, která by vznesla tento požadavek. Podobným žádostem již vyhověly například státy New York či Illinois.

„Jako New York a Illinois před námi společnost má příležitost se chopit vedoucí role a zavést pravidla, která by zachovala jaderné elektrárny a čistou, spolehlivou elektřinu a dobře placené zaměstnání, které zajišťuje,“ prohlásil generální prezident Chris Cane.

Hlavním důvodem pro možnou preferenci a výpomoc je fakt, že jaderná energetika je pro životní prostředí z pohledu emisí CO2 šetrnější než uhelné elektrárny nebo elektrárny spalující zemní plyn.

Problémy mají i další elektrárny

Three Mile Island nebude první, ale nejspíše ani poslední jadernou elektrárnou v USA, která se předčasně uzavře kvůli finanční ztrátě. FirstEnergy prohlásila, že se v příštím roce rozhodne, zda bude dále provozovat svoje tři jaderné elektrárny v Ohiu a Pensylvánii.

Další společnost PSEG, která má podíly ve čtyřech jaderných elektrárnách, prohlásila, že nebude provozovat dlouhodobě ztrátovou výrobu. Nicméně dle odborníků na současnou situaci již začalo reagovat ministerstvo pro energetiku prvními kroky.

Jaderná elektrárna Three Mile Island je nejvíce spojována s nehodou z roku 1979. V tomto roce došlo k nehodě reaktoru u druhého bloku, díky čemuž byly tisíce občanů vystaveny nepřirozeně vyšší radiaci. Nicméně dle odborníků se nejednalo o nebezpečnou či zdravotně závadnou dávku.

Zdroj úvodní fotografie: commons.wikimedia.org

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *