Japonský ministr životního prostředí vyjádřil obavy, zda jsou plány na výstavbu nových uhelných zdrojů na japonských ostrovech v souladu s klimatickými cíli země. Japonsko má velmi ambiciózní plány v oblasti omezování emisí skleníkových plynů, výstavba nových uhelných zdrojů však jde zcela proti nim.

Plánovaný investiční záměr japonské energetické společnosti Chugoku Electric Power na výstavbu nové uhelné elektrárny o výkonu 1,07 GWe se příliš nezamlouvá japonskému ministru životního prostředí  Koichi Yamamotovi.

Dle ministrových slov by v souvislosti s výstavbou měla být důkladně zvážena rizika projektu stejně jako možnosti budoucího vývoje v oblasti energetiky. V úvahu připadá podle Yamamamota také upuštění od výstavby tohoto zdroje.

„Velmi důležité je uvědomit si tržní rizika související s uhelnými elektrárnami a brát v úvahu všechny možnosti včetně přehodnocení záměru výstavby nového zdroje. To vše v souvislosti s plánem na omezení emisí skleníkových plynů do roku 2030 a dále,“ podotkl ministr životního prostředí v prohlášení adresovaném japonskému ministerstvu průmyslu.

Japonsko se v souvislosti s Pařížskou konferencí zavázalo snížit emise skleníkových plynů o 26 % ve srovnání s rokem 2013 do roku 2030. Do roku 2050 pak mají oproti stejné referenční hladině klesnout v Japonsku emise skleníkových plynů o 80 %.

Průmysl vs. životní prostředí

Japonské ministerstvo životního prostředí vyjadřovalo námitky proti novým uhelným elektrárnám už během roku 2015. Ministerstvo průmyslu však nakonec nechalo přijetí opatření na snižování emisí skleníkových plynů na dobrovolné bázi jednotlivých energetických společností.

Ministerstvo životního prostředí je znepokojeno množstvím plánů na výstavbu nových uhelných zdrojů, které budou podkopávat japonské úsilí o snižování emisí skleníkových plynů. Pokud dojde k realizaci všech plánů výstavby nových uhelných zdrojů, bude to znamenat nárůst emisí CO2 na 300 milionů tun v roce 2030, přičemž cílová hodnota emisí pro tento rok je zhruba 225 milionů tun.

Ministr průmyslu Hiroshige Seko však zatím odráží námitky svého kolegy z vlády.

„Vše důkladně zvážíme a provedeme odpovídající opatření,“ prohlásil na toto téma Seko.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *