Francouzská společnost Engie oznámila, že v  březnu 2017 dojde k ukončení provozu hnědouhelné elektrárny Hazelwood. Odstavena tak bude nejšpinavější australská uhelná elektrárna o výkonu 1600 MW, která je v provozu od roku 1971. Australské emise CO2 po vyřazení elektrárny z provozu poklesnou o 3 %.

Dlouho očekávaný krok objasnil výkonný ředitel australské divize Engie Alex Keisser:

„Dostali jsme se do situace, kdy už není ekonomicky možné tuto elektrárnu dále provozovat.“

Engie zvažovala více variant, mezi kterými byla například přestavba Hazelwoodu na plynovou elektrárnu. Všechny alternativy, které znamenaly přestavbu nebo retrofit elektrárny, by si však vyžádaly investice v řádu stovek milionů dolarů.

„Bohužel dnešní ceny silové elektřiny v Austálii realizaci žádné z těchto variant neumožňují,“ dodal Alex Keisser.

Engie také oznámila záměr prodat uhelnou elektrárnu Loy Yang B a plynem poháněnou elektrárnu Kwinana v západní části Austrálie. Společnost Engie tak těmito kroky pokračuje ve strategii zbavování se svých aktiv, které jsou závislé na fosilních palivech.

Odstavením elektrárny dojde k poklesů emisí CO2 o 18 milionů tun, což představuje zhruba 3 % australských emisí CO2.

Obava o bezpečnost dodávek a nárůst ceny elektřiny

Hazelwood zajišťoval až 5 procent dodávek elektřiny do sítě v Austrálii. Vyřazením této systémové elektrárny z provozu vyvstává otázka, zda nebude ovlivněna bezpečnost dodávek elektřiny a zda její odstavení nemůže znamenat častější opakování blackoutů. Poslední velký blackout zažila Austrálie letos v září.

Pochybnosti o bezpečnosti vyvracel australský ministr energetiky a životního prostředí Josh Frydenberg, který byl ujištěn místním operátorem trhu, že spolehlivost na národním trhu s elektřinou bude zajištěna i nadále.

Velcí spotřebitelé z řad průmyslu zase vyjádřili obavu z nárůstu koncové ceny elektřiny, která podle vládních modelů může vzrůst až o 4 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *