Jihovýchodní Asie se dostává do hledáčku investorů, kteří se zaměřují na výstavbu fotovoltaických elektráren. Silný ekonomický růst v této oblasti spolu s poměrně vysokou cenou elektřiny v kombinaci s nedostatkem výkonu klasických zdrojů i málo rozvinutá infrastruktura v odlehlejších oblastech jihovýchodní Asie předurčují tento region k tomu, aby se zde mohly rozvíjet obnovitelné zdroje energie. Ideální předpoklady pro významný vzestup fotovoltaiky umocňuje podpora vlád zemí jihovýchodní Asie i dostatečné množství slunečního svitu.

Populace jihovýchodní Asie přesahuje 600 milionů lidí, roční tempo růst spotřeby elektřiny je 6 %, na což většina zemí nedokáže adekvátně reagovat výstavbou nových zdrojů.

Podle dat ze systému Solargis dosahuje úroveň globálního horizontální záření v Thajsku hodnot 1600 – 2000 kWh/m2, zatímco v Německu se tato hodnota pohybuje v rozmezí 1000 – 1200 kWh/m2.

Dle jednoho z velkých asijských investorů do obnovitelných zdrojů energie společnosti Equis dávají investice do solární energetiky smysl nejen z enviromentálního hlediska, ale také díky padajícím cenám fotovoltaických panelů i z toho ekonomického.

Odhad singapurského výrobce panelů společnosti REC je, že se mezi roky 2017 a 2020 v tomto regionu ročně nainstaluje 5 GW ve fotovoltaických elektrárnách navzdory tomu, že ještě koncem roku 2016 činil celkový instalovaný výkon v regionu pouze 3 GW. Společnost REC ilustruje pokles cen panelů na tom, že je dnes již fotovoltaický panel levnější než stejně velké okno.

Investice zajímavá i pro evropské investory

Mezi potenciálními investory do fotovoltaiky v jihovýchodní Asii jsou také evropské investiční fondy. Zvýšený zájem o tento region potvrzuje například Armin Sandhoevel, vedoucí infrastrukturních investic společnosti Allianz Global Investor, která spravuje investice do obnovitelných zdrojů v hodnotě 1,76 miliardy euro. V Asii je dle Sandhoevela možné dosáhnout výnosnost investice i více než 10 %, což je za současné situace na trhu v Evropě dosažitelné velmi těžko. Vnitřní výnosové procento investic se může pohybovat okolo 12 %.

Země v regionu mají také velmi ambiciózní cíle, pokud jde o obnovitelné zdroje. Thajsko a Malajsie chtějí mít podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny 18 %, Filipíny dokonce 35 %, a to navzdory současnému zanedbatelnému podílu OZE na výrobě.

Investoři si však také uvědomují specifika a rizika daného regionu. Kurzové riziko, možné problémy se získáním pozemků pro realizaci projektů a nedostatečné záruky ze strany vlády, to vše musí mít investor na paměti při zvažování investic v tomto regionu, upozorňuje Sharad Somani – vedoucí Asia/Pacific Power & Utilities ve společnosti KPMG.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *