Prezident Jihokorejské republiky Moon Jae v pondělí podepsal nařízení k dočasné odstávce zastaralých uhelných elektráren v reakci na zhoršování kvality vzduchu v zemi. Podle kanceláře prezidenta by výpadek výkonu z těchto výroben neměl mít výraznější dopad na dodávku elektřiny ke koncovým zákazníkům.

Očekává se, že tento krok zvýší skokově poptávku po zemním plynu. Příkaz se týká 8 uhelných elektráren, jejichž stáří přesahuje 30 let. Rozhodnutím prezidenta budou tyto zdroje o celkovém výkonu 2750 MW odstaveny po dobu 30 dní v červnu.

Své rozhodnutí prezident vysvětluje zdůvodněním, že výpadek výkonu z těchto výroben nebude mít výraznější dopad na dodávku elektřiny ke koncovým zákazníkům, protože výkon v této výši může být bezproblémově pokryt sice dražšími, ale čistějšími plynovými elektrárnami. Jižní Korea je 9. největším světovým spotřebitelem energie, přestože země nemá téměř žádné vlastní zdroje a 98 % zdrojů dováží. V případě plynu je největším dovozcem do země Saudská Arábie.

“Dále, instalovaný výkon uhelných elektráren je malý a navíc v červnu je nejnižší poptávka během celého roku, proto si myslíme, že jejich zavření bude mít velmi malý dopad na dodávku energie,” uvádí se v prohlášení prezidenta Moon Jae.

Odstaven bude jen zlomek výkonu

Instalovaný výkon všech zdrojů v Jižní Korei dosahuje téměř 110 GW, z toho necelá třetina (33 GW) je tvořena uhelnými zdroji, zbytek je pokryt atomovými a plynovými elektrárnami. Plánované dočasné odstavení elektráren, které tvoří 2,5 % jmenovitého výkonu země, by vskutku nemělo být dramatické dopady.

V zemi je k dnešnímu dni 10 uhelných elektráren, které přesáhly hranici 30 let a dle prezidentské kanceláře budou všechny permanentně uzavřeny do půlky roku 2022.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *