Novozélandská energetická společnost Genesis Energy oznámila, že do konce roku 2018 přestane provozovat poslední dva bloky, které spalují uhlí. Jedná se o další z významných kroků k dosažení stanoveného cíle – Nový Zéland chce do roku 2025 vyrábět 90 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Rozhodnutí Genesis Energy znamená, že s výjimkou několika malých průmyslových zařízení nebude Nový Zéland produkovat elektrickou energii z uhlí.

Pro jiné země by se jednalo o obrovskou změnu, ale v případě Nového Zélandu to až tak zásadní není. Většina elektrické energie pochází z geotermálních, vodních nebo plyn spalujících zdrojů.

Výroba z uhlí již není ekonomicky výhodná, novozélandskou energetiku táhne geotermální energie

Genesis Energy své rozhodnutí udělala spíše na základě ekonomiky než ekologie. Přestože na Novém Zélandu jsou tendence k přechodu k obnovitelným zdrojům, tato změna se vyplatí i po finanční stránce. Generální ředitel Genesis Energy, Albert Brantley, odhaduje, že ročně společnost ušetří 13 až 16,5 milionů dolarů.

Poslední dva bloky spalující uhlí jsou situovány v elektrárně Huntly (na obrázku). Samotná elektrárna bude pokračovat dál v provozu, ale místo uhlí bude spalovat zemní plyn. Dojde tak k významnému omezení emise CO2.

Za poslední rok a půl Nový Zéland výrazně zvýšil produkci elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2014 to bylo téměř 80 % veškeré vyrobené elektrické energie. Hlavní zásluhu na tom má velký rozmach geotermálních zdrojů. Pro srovnání, průměr v zemích OECD je 22 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Geotermální výroba se u nás za poslední desetiletí zdvojnásobila. V roce 2014 bylo poprvé za předešlých 40 let vyrobeno více elektřiny pomocí geotermálních zdrojů než ze zemního plynu. Nový Zéland je v podílu vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů na čtvrtém místě na světě a upuštění od uhlí nám pomůže k dosažení ambiciozního cíle 90 % elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2025,“ Simon Bridges, novozélandský ministr pro energii a zdroje

 

Autor úvodní fotografie: Follash

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *