Jaderná elektrárna Barakah 1 ve Spojených arabských emirátech získala od regulátora licenci na výrobu. Pro elektrárnu je to další důležitý milník na cestě ke komerčnímu provozu, který je plánován na konec roku 2019. Dalším pokrokem také prochází školení zaměstnanců, kteří budou elektrárnu obsluhovat – vzhledem k tomu, že jde o první jadernou elektrárnu v zemi, musí SAE nové odborníky motivovat ke studiu jaderné energetiky. 

První blok jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech získal licenci na výrobu. Pro jadernou elektrárnu typu APR-1400, která byla oficiálně dokončena na konci března tohoto roku, je to důležitý krok ke komerčnímu provozu. Elektrárna musí ještě ovšem získat provozní licenci, aby do ní mohlo být zavezeno palivo, které je zatím ve skladu.

„Barakah One Company prokázala svůj závazek vůči všem požadavkům, které odrážejí dokončení jaderné elektrárny Barakah v souladu s nejvyšším standardem bezpečnosti, zabezpečení, kvality a transparentnosti,“ uvedl předseda oddělení energetiky Awaidha Murshed Al Marar.

Výstavba jaderné elektrárny Barakah započala v roce 2012 a po dokončení bude mít celkem 4 bloky APR-1400 s celkovým instalovaným výkonem 5 600 MW. Komerční provoz Barakah 1 byl původně plánován na rok 2017, nynější předpoklad je ovšem nejdříve konec roku 2019. Podle zprávy z počátku července jsou všechny bloky elektrárny hotovy již z 89 % – kromě dokončeného prvního bloku je dokončení nejblíže druhý blok s 93% pokrokem.

Školení nových odborníků

Kromě licencí si musí provozovatel elektrárny, společnost Nawah, před spuštěním zajistit dostatek kvalifikovaných zaměstnanců pro provoz elektrárny. V zemi bez tohoto typu zdroje a potřebného know-how proto od roku 2010 běží program Energy Pioneers, v rámci kterého Spojené arabské emiráty motivují a podporují talentované jedince ke studiu jaderné energetiky.

Doposud v rámci tohoto programu dokončilo studium 195 studentů jak na universitě v Abú Dhabí, tak na univerzitách v USA. Dalších zhruba 200 studentů se připravuje na pozici operátora reaktoru.

Zdroj úvodní fotografie: ENEC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *