Švédsko-švýcarská firma ABB v minulých dnech v Číně úspěšně otestovala transformátor pro ultra vysoké stejnosměrné napětí (UHVDC), který převádí napětí na hladinu 1100 kV. Transformátor bude součástí vedení, které bude po svém zprovoznění mít několik světových prvenství.

Toto zařízení, které bylo vyvinuto ve spolupráci s čínským provozovatelem přenosové soustavy SGCC, úspěšně prošlo testováním, a nyní bude moci být zařazeno do linky UHVDC Changii-Guquan, která bude propojovat region Xinjiang na severovýchodě země s provincií Anhui na východě Číny.

Země čínského draka má svá nejhustěji obydlená centra a aglomerace soustředěné na východě země, zatímco zdrojová základna se nachází na severovýchodě a západě. Rapidně rostoucí populace ve městech na východě si žádá značné investice do přenosové soustavy napříč celou zemí, což v posledních letech vede k velkému rozmachu linek HVDC.

„Kromě možnosti přenášet více energie na delší vzdálenosti s menšími ztrátami tento průlom umožní propojení AC a DC sítí a podpoří do budoucna propojování regionů a zemí.“

Claudio Facchin, prezident divize ABB PowerGrids  

Tato linka bude mít po zprovoznění několik světových prvenství. Kromě nejvyšší napěťové hladiny bude dále dominovat v objemu přenášené energie a v délce vedení. Přenosová kapacita vedení je plánována na 12 GW, čímž o polovinu překoná současná 800kV UHVDC vedení s přenosovou kapacitou 8 GW, která jsou v Číně již provozována.

Přenosová vzdálenost bude prodloužena z 2000 km na 3000 km, což má umožnit větší integraci vzdálených obnovitelných zdrojů energie. Problém nemožnosti optimálního využití již postavených obnovitelných zdrojů z důvodů nedostatečné přenosové kapacity trápí Čínu dlouhodobě.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *