Jednou z nevýhod intermitentních OZE je nemožnost přizpůsobovat jejich výkon spotřebě. Řešením této nevýhody může být například spolupráce těchto zdrojů s bateriovým systémem. Právě jeden z takových projektů byl tento týden vyhlášen společností PennWell nejlepším projektem roku 2015.

Nejlepším projektem se stal „Grand Ridge Energy Storage Center“, 31,5MW systém lithium-iontových baterií z dílny firmy Invenergy. Cenu převzali Jim Shield, ředitel pro výzkum, a Kris Zadlo, viceprezident firmy Invenergy.

Systém se nachází u větrné a solární elektrárny, na kterou je napojen. Jedná se o druhý největší lithium-iontový bateriový komplex na světě, který funguje zároveň jako virtuální dodavatel i odběratel, čímž poskytuje distribuční společnosti nástroj k vyrovnání spotřeby a výroby v síti.

Grand Ridge Energy Storage Center reprezentuje novou kategorii prvků distribučních sítí, které umožňují řešit výzvy, před které jsou postaveny distribučních sítě 21. století. Decentralizovaná výroba, vysoký podíl elektřiny z OZE a klesající podíl průmyslových odběrů znamená, že se v diagramu zatížení objevuje čím dál více špiček.

Pro vyřešení těchto problémů operátoři potřebují zdroje rychlé odezvy, které jsou schopné dodat nebo odebrat energii ze sítě v co nejkratším čase. Systém baterií v oceněném projektu právě toto umožňuje operátorům za méně než 1 vteřinu.

Grand Ridge slouží firmě Invenergy jako výkladní skříň technologií OZE. Invenergy má v této lokalitě 200MW větrný park, 20MW solární elektrárnu, ke které nyní přidala možnost akumulovat až 33 MW přebytečného výkonu.

Areál je častým cílem školních zájezdů, vládních úředníků, zákonodárců a subjektů z průmyslu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *