Domů
Elektřina
Americký solární gigant First Solar doplácí na přesycený trh se solárními panely

Americký solární gigant First Solar doplácí na přesycený trh se solárními panely

Největší americký výrobce solárních panelů First Solar při středečním zveřejnění čtvrtletních výsledků hospodaření oznámil, že kvůli téměř 30% poklesu ceny solárních panelů od začátku roku 2016 ustupuje od vybraných ztrátových kontraktů a pracuje na urychlení představení levnějšího solárního panelu. Společnost snížila odhad tržeb za rok 2016 o miliardu dolarů.

Americký solární gigant First Solar, který na jaře předskočil po třech letech největšího čínského producenta polykrystalických panelů v závodě o nejnižší výrobní náklady na solární panel, ve středu oznámil, že kvůli propadu ceny solárních panelů v letošním roce očekává složitý rok 2017.

Kvůli propadu ceny solárních panelů o téměř 30 %, který byl způsoben zejména poklesem poptávky po solárních panelech v Číně,  First Solar ustupuje od vybraných ztrátových kontraktů a posunul také prodej svých dvou velkých solárních projektů California Flats (280 MW) a Moapa (250 MW) na příští rok.

I kvůli posunutí prodeje uvedených projektů snížil First Solar odhad celkových tržeb za rok 2016 z 3,8 až 4,0 mld. USD na 2,8 až 2,9 mld. USD.

Cena fotovoltaických panelů na světovém trhu poklesla od ledna o 29 %. Zdroj: First Solar
Cena fotovoltaických panelů na světovém trhu poklesla od začátku letošního roku o 29 %. Zdroj: First Solar

I přes značný pokles ceny solárních panelů na světovém trhu First Solar vykázal za třetí čtvrtletí letošního roku čistý zisk 154,1 mil. USD. To je však o zhruba 195 mil. USD méně než za stejné období v roce 2015.

Společnost dále podle zahraniční agentury Reuters oznámila, že pokud nebude možné snížit výrobní náklady na před pár měsíci představené tenkovrstvé solární panely Series 5, urychlí uvedení na trh nové generace panelů Series 6.

Tenkovrstvé vs. polykrystalické panely

Čínští výrobci dominují ve výrobě panelů z polykrystalického křemíku, jehož teoretická maximální účinnost je 29 %. Z důvodů vysokých nákladů mají ovšem sériově vyráběné panely účinnost nižší a tato technologie již naráží na své limity. Trina Solar vyrábí FV články s rekordní laboratorní účinností 21,3 %.

Technlogie First Solar je odlišná, společnost vyrábí Cd-Te (kadmium-telurid) tenkovrstvé panely. Podle Raffiho Garabediana, technologického ředitele společnosti, je jejich maximální teoretická účinnost cca 30 %. Jeho tým dosáhl v laboratorních podmínkách účinnosti 22,1 %.

Výhodou tenkovrstvých technologií je především nižší výrobní náročnost. Výroba oproti polykrystalické technologii vyžaduje méně času, práce a energie a využívá o 98 % méně polovodičového materiálu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jan Veselý
3. listopad 2016, 16:35

Na tomhle článku je hlavní to, že výrobci FV panelů jsou schopni dosahovat zisku i při ceně panelů při 0.35-0.40 USD/Wp (8-9 Kč/Wp). To dává dost velký prostor pro dosažení ceny instalací za ~20 Kč/Wp. A každý instalovaný watt ročně vyrobí v podmínkách ČR 1 kWh elektřiny.

Pavel
3. listopad 2016, 17:10

Presne tak, za 20 Kc a 20 let vyrobite 20kWh. Tj. 1kWh za korunu, pri zanedbani casove hodnoty penez, ktera je ted stejne skoro nulova, a nakladu na udrzbu, ktera je minimalni, pri trose stesti. Ted uz staci jen netmeetering a za par let muzeme mit tretinu elektriny vyrobenou z fotovoltaiky. I v podminkach CR. Bez dalsich nakladu. Bez dalsich tunelu. Stacilo by jen aby ERU konal jak ma a branil zajmy obcanu, ne firem. Jenze to si musi obcane asi vynutit.

Jan Veselý
3. listopad 2016, 17:29

Nemyslím, že by byl netmetering 1:1 reálný, ale úplně by stačila nějaká forma vzájemného zápočtu s distributorem. Něco ve smyslu toho, že by majitel FV dostal za každou kWh x.y Kč (klidně třeba tu korunu) odpočteno z platby za elektřinu (tím se elegantně oprostíte od daní a živnosťáků) s tím, že by existovala dolní mez (třeba 100 Kč), pod kterou by to nešlo. Jenže jak to udělat, když papaláši chtějí nové jaderné reaktory.

Martin Hájek
3. listopad 2016, 18:16

Netmetering na tržní bázi v ČR již existuje a někteří obchodníci ho již i v praxi nabízí. Zápočet vůči platbě za distribuci je DOTACE JAKO PRASE. To by byla jen jiná forma solárního tunelu ve srovnání s nímž byl ten poslední jen selankou, protože ho alespoň šlo sice pozdě ale přece zastavit. Takže s netmeteringem opravdu velmi opatrně. V rámci komoditní složky na trží bázi proč ne. Cokoliv dalšího je skrytá dotace s potenciálně devastujícími následky.

Jan Veselý
3. listopad 2016, 23:32

Nebuďte hysterický. Co by bylo špatného na tom, že by distributor za korunu svojí služby dostal za korunu elektriky, kterou stejně udá někde ve vedlejším baráku?

Mi jde jen o to, že je to elegantní způsob jak se vyhnout zbytečnému zakládání živnosti a zbytečnému marginálnímu danění.

Martin Hájek
4. listopad 2016, 10:22

Zřejmě nevíte vůbec nic o trhu s elektřinou. Distributor nic nikde neudá, protože zajišťuje pouze distribuci, ale elektřinu v drátech nevlastní, tou disponují pouze obchodníci. Distributor může nakupovat elektřinu pouze na ztráty. V tomto smyslu by to možné bylo, ale nikoliv jako snížení distribučního tarifu, to opravdu možné není.

Josef
4. listopad 2016, 23:45

Jenže když k tomu připočítáte střídač a další náklady jste na dvojnásobku ceny panelů a máte drahý nahodilý zdroj energie - jo a cena peněz je nulová ? Tak si zkuste jít půjčit uvidíte kolik vás to bude stát včetně všech poplatků a pojištění...

Ondra
3. listopad 2016, 17:28

Jestli jste schopnej instalovat Wp za 20 kč, tak byste ihned měl rozjet byznys. Stačí pogooglit 5-10 minut a zjistíte, že teď se ceny elektráren na klíč (drtivá většina lidí určitě neví, jak elektrárnu sama nainstalovat a vyřídit si veškerou byrokracii) pohybuju spíš okolo 30 kč za Wp (a to i po odečtení dotace z NZÚ). Neříkám, že fotovoltaika je špatná věc, ale při současnejch cenách elektřiny se domácí instalace vůbec nevyplatí. Kdyby ano, fotovoltaiky už by byly na každý střeše.

Jan Veselý
3. listopad 2016, 17:36

Vždycky musíte říct i b). Pro existenci FV za 20 Kč/Wp je nutných několik podmínek. Ty hlavní dvě jsou odstranění nesmyslného dovozního cla na panely a vytvoření stabilního a důvěryhodného ekonomicko-správního prostředí, aby se české firmy v prostředí konkurence postupně dělat instalace levně a efektivně.

A pokud by šel pryč ten šikanózní poplatek 0.7 Kč/kWh, který platí majitelé FV, taky by to dost pomohlo.

Jan Veselý
3. listopad 2016, 17:37

Oprava: .., aby se české firmy v prostředí konkurence postupně naučily dělat instalace levně a efektivně.

Ondra
3. listopad 2016, 19:02

Jsme rád, že jste tady to B) napsal, příště to ale můžete udělat rovnou, protože Vás první komentář je bez týhle podstatný informace zavádějící (ostatně jako mnoho dalších). S cly je to těžký - instalacím fotovoltaiky v Evropě by jejich zrušení určitě pomohlo, ale zase by brečeli evropští výrobci panelů (to by určitě uškodilo i těm nejlepším a nejvyspělejším státům na světě jako třeba Německo, že :) ), kteří by tak nebyli schopní konkurovat levnější Číně - nikdy se nezavděčíte všem.

Jestli šikanózním poplatkem myslíte 495 kč (bez DPH) za spotřebovanou MWh a další síťový poplatky, tak ty určitě nedávají při samovýrobě smysl, ale pak by bylo potřeba upravit platby jinak, protože by zátěž za síťový poplatky byla přenesena na lidi bez samovýroby (fotovoltaiku si určitě nemůže dovolit každej, a to ani na úvěr a zejména lidi, co bydlí v panelácích nebo jinech bytovkách nebo podnájmu).

Martin Hájek
3. listopad 2016, 21:15

A proč podle Vás nedává 495 Kč při samovýrobě smysl? Ta platba je vztažená ke spotřebě elektřiny a tedy ji logicky mají platit i ti, kteří si vyrábí elektřinu sami a také si jí sami spotřebují. A sám si odpovídáte když popisujete důsledek - ano platba by byla přenesena na lidi bez fotovoltaiky. A proč by se tito lidé měli více podíle na financování "zeleného dobra" než lidé s fotovoltaikou - navíc v mnoha případech pořízenou s přispěním veřejných peněz?

Ondra
3. listopad 2016, 22:29

Jakýkoliv platby při spotřebě něčeho, co si doma vyrobím, podle mě nedávají smysl – to je, jako bych si doma uvařil pivo, pak ho vypil a platil z něho spotřební daň (možná to tak podle zákona má být, ale selský rozum to nechápe). Stejně to platí pro domácí výrobu pro vlastní spotřebu čehokoliv, od elektřiny až po sýr nebo co já vím.

Jak jsem ale zmiňoval, bylo by potřeba nastavit systém tak, aby samovýrobci elektřiny platili více za přístup k síti, protože všichni rozumní lidi víme, že elektřina je neskladovatelná ve velkejch objemech a proto systémový služby stojí nemalej peníz – kvůli tomu si i myslím, že netmetering není úplně spravedlivej. Proto souhlasím s jistou změnou současný tarifní struktury, ale pouze se změnou a ne s podobou návrhu, se kterou přišel ERÚ, protože by to podle (nejen) mýho skromnýho názoru nespravedlivě poškodilo řadu lidí.

Jestli má u nás dojít k nárůstu domácích instalací solárních instalací, tak si lidi, kteří budou mít vlastní výrobu a současně budou připojení k sítí, budou muset za přístup k síti připlatit, a to zřejmě v podobně nějaký fixní částky za rezervovanej výkon – to mi přijde férovější než platit za to, co jsem si sám vyrobil. Už několikrát jsem říkal, že proti OZE nic nemám, ale prostě není možný, aby někdo doplácel na to, že jednoduše nemá možnost si tu fotovoltaiku (větrnou elektrárnu nebo cokoliv „obnoviltenýho“) sám pořídit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se