Podle posledních analýz australského operátora trhu by se některé části země mohly během horkých letních dní potýkat s nedostatkem elektrické energie. Přestože je riziko velmi malé, tamní soustavu mohou ohrozit extrémní teploty.

Australský operátor energetického trhu (AEMO) ve svém prvním výhledu pro dodávky energie hodnotí možná rizika pro soustavu východní a jihovýchodní Austrálie během nadcházejícího léta. Rizikové budou především večery a noci horkých pracovních dní, kdy vyšší využívání klimatizací povede k nárůstu poptávky. Riziko nedostatku výkonu bude dále růst s příchodem bezvětří a absence výroby z fotovoltaických elektráren během noci.

„Energetický systém se mění a tato poslední analýza naznačuje, že zde budou úkoly, které budou muset být ve dnech extrémních podmínek řešeny proaktivně pro zajištění bezpečné, spolehlivé a cenově dostupné energie pro australské odběratele,“ uvedla Audrey Zibelmanová, výkonná ředitelka australského operátora trhu.

Napjatá situace panuje dle analýzy operátora i v případě dodávek zemního plynu, nicméně podle posledních projekcí by produkce plynu měla těsně vystačit pro pokrytí předpokládané poptávky.

Více se má zapojit strana spotřeby

Australský operátor úzce spolupracuje s vládami a účastníky trhu, aby zajistil dostatečnou rezervu pro pokrytí odběrových špiček v horizontu následujících dvou let. Přijímaná opatření se týkají zejména zajištění dostatku paliva pro výrobu elektřiny, dokončení údržby vedení do léta, vyšší zapojení strany poptávky (demand side response) či zajištění dostatku plynu pro domácí spotřebu a výrobu elektřiny.

„Dostupnost plynu na straně dodávky, spolu s novými iniciativami omezit špičkovou poptávku skrz management na straně poptávky, vytvoří působivou kombinaci při zajišťování bezpečnosti elektrizační sítě během těchto velmi mála dní s extrémními podmínkami,“ dodává Audrey Zibelmanová.

V květnu AEMO spolu s vládní agenturou pro obnovitelnou energii (ARENA) představili iniciativu pro odezvu na straně poptávky, kterou plánují do prosince zajistit 100 MW regulovatelné spotřeby.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *