Vláda australského státu Queensland představila vládní energetický plán Powering Queensland Plan, pomocí kterého chce zajistit cenově dostupné a bezpečné dodávky elektrické energie pro tamní domácnosti, firmy i průmysl. Plán za 1,16 miliard australských dolarů (20,3 miliard korun) má především zastavit růst cen elektrické energie, který trápí tamní obyvatele.

Mezi hlavní body energetického plánu queenslandské vlády patří investice ve výši 770 milionů australských dolarů na pokrytí podpory pro solární elektrárny, restart 385MW plynové elektrárny Swanbank E či vypsání aukcí pro obnovitelné zdroje na výkon až 400 MW, včetně 100 MW akumulace.

„Jsme si vědomi, že rostoucí velkoobchodní ceny a energetická bezpečnost se v posledních šesti měsících staly v Austrálii klíčovými tématy, což bylo podpořeno nedostatkem vládního vedení podkopávajícího investice do průmyslu, restrikcemi na dodávky plynu v jižních státech, vyřazováním stárnoucích uhelných elektráren a nebývalou poptávkou během nedávných letních vln horka,“ uvedla premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková

Největší část z vyhrazených financí, celé dvě třetiny, půjde na podporu solárních elektráren. Vláda Queenslandu se na konci minulého měsíce rozhodla, že na následující tři roky odstraní z regulovaných tarifů poplatek za síťové služby spojený s podporou solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren však o svou podporu nepřijdou, jelikož bude přenesena z účtu spotřebitelů na vládní rozpočet.

Po Jižní Austrálii, kde se fotovoltaické elektrárny v roce 2014-2015 podílely s 845 GWh na výrobě 6,47 %, byl Queensland v s 1920 GWh australským státem s druhým největším podílem těchto zdrojů na výrobě elektrické energie (2,81 %). Celkově se Queensland podílel na výrobě ve fotovoltaických elektrárnách v Austrálii v daném roce přibližně třetinou.

Plyn má trhu přinést stabilitu

Jedním z hlavních bodů plánu je i restart plynové elektrárny Swanbank E o výkonu 385 MW, která byla před třemi lety z ekonomických důvodů odstavena. Podle provozovatele elektrárny, společnosti Stanwell, která je vlastněná státem, bylo výhodnější plyn prodat a výrobu nahradit levnějším uhlím.

„Využili jsme našeho veřejného vlastnictví elektroenergetických aktiv, abychom rozšířili nabídku na trhu, a snížili tak volatilitu a stlačili dolů velkoobchodní ceny,“ dodala premiérka.

Podle agentury Reuters mělo pondělní představení plánu okamžitý dopad na tamní trh, kdy base load cena elektrické energie pro první čtvrtletí 2018 skokově poklesla o 11 % na 105 australských dolarů.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *