Domů
Elektřina
Ázerbájdžán v noci postihl rozsáhlý blackout
nedostatek elektřiny

Ázerbájdžán v noci postihl rozsáhlý blackout

Elektřina
4 komentáře
3. červenec 2018, 10:09
ČTK

Obří výpadek dodávky elektřiny v noci na dnešek postihl většinu Ázerbájdžánu. Oznámila to místní média. Do tmy se na několik hodin ponořilo hlavní město Baku se dvěma miliony obyvatel i další velká města Gäncä nebo Sumqayit. Příčinou byla havárie hlavní ázerbájdžánské vodní elektrárny. Krizový stav řešil štáb vedený prezidentem Ilhamem Alijevem, plně obnovit dodávku proudu se ale do rána nepodařilo.

Elektrárnu ve městě Mingäçevir na řece Kur, která zásobuje proudem velkou část ázerbájdžánského území, vyřadily v noci z provozu extrémně vysoké teploty, které zemi v posledních dnech zasáhly.

V neděli v Baku meteorologové naměřili 44 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota za posledních 120 let. Podle místní tiskové agentury APA vypukl na dvou blocích elektrárny požár. Oběti na životech hlášeny nejsou.

V Baku kolem půlnoci místního času zhaslo veřejné osvětlení, zastavilo se metro a přestaly fungovat semafory, výpadek proudu ochromil leteckou a železniční dopravu. Nemocnice a vojenské posádky, které zásobují autonomní zdroje energie, podle ázerbájdžánského ministerstva energetiky výpadek nepostihl.

K ránu byla dodávka proudu pro „všechny strategické a životně důležité objekty“ obnovena, uvedla státní společnost Azerenergy. Některé části hlavního města a venkovské okresy byly ale stále bez elektřiny. Provoz všech osmi bloků mingäçevirské elektrárny se zastavil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Závodský
3. červenec 2018, 11:22

Musí si pospíšit s výstavbou jaderné elektrárny a budou mít po problémech....

Jan Veselý
3. červenec 2018, 19:34

Jo, to je řešení. Teď, když se budou intenzivně snažit, tak třeba za 10-15 let budou mít drahé řešení. Nebo taky ne, musí si dát bacha a stavět na břehu Kaspiku, aby se jim nedělo to co Francouzům, kdy během veder není dost chladící vody.

Ale stejně si myslím, že problém diverzifikace zdrojů budou řešit (pokud vůbec) jinak. S takhle velkým podílem elektřiny z vodních elektráren to může být prakticky cokoliv, jen to musí být levné a možné rychle postavit. To uran vylučuje.

Petr Hariprasad Hajič
3. červenec 2018, 22:04

Daleko spolehlivější řešení je FVE na střevchy a záložní baterie. Alespoň pro oblasti, kde je celoročně dostatek slunečního svitu. Distribuované zdroje omezují blackout ze své podstaty. Při správně navržené infrastruktuře nemůže totální blackout nastat. Zůstanou autonomní ostrůvky, které si vystačí minimálně na několik hodin.

Petr
4. červenec 2018, 11:13

No jasně, skoro všechna nereálná řešení už byla vyjmenována.

Ale reálně použije Ázerbajdžán samozřejmě místní přebytkový plyn.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se