Kvůli silnému větru eviduje společnost ČEZ přes 120 poruch na vedení vysokého napětí, další stovky poruch na vedení nízkého napětí. K 23:00 bylo bez elektřiny kolem 140 000 odběrných míst. Nejsložitější je situace v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském kraji a Pardubickém kraji, přidává se i Olomoucký. ČTK to dnes krátce po 23:00 sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Do Česka dorazila večer studená fronta spojená s tlakovou níží Fabienne, jež s sebou přináší silný nárazový vítr. Výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí do pondělních 06:00 v celém Česku.

„V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem. Budou pracovat i přes noc a snaží se obnovit dodávky elektřiny v postižených lokalitách, jak nejdříve je to možné,“ uvedla mluvčí.

Podotkla ale, že terén je na mnoha místech podmáčený a k poruchám je obtížné se s těžkou technikou dostat. Na řadě míst stále fouká a vítr i silný déšť postup oprav komplikuje, dodala.

Nejčastější příčinou poruch je podle ní pád stromů a větví do vedení, dále společnost eviduje poruchy způsobené údery blesku při bouřce či polámané izolátory.

Nejsložitější situaci je podle mluvčí na Rakovnicku nedaleko Krušovic.

„Zde nám následkem pádu stromů a silného větru popadalo šest příhradových stožárů vedení velmi vysokého napětí 110 kV. Navíc stožáry spadly do křižujícího vedení vysokého napětí, došlo k přetrhání vodičů i na tomto vedení,“ popsala.

Lidé mají v případě hlášení poruch volat na bezplatnou distribuční linku 800 850 860.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *