Společně s vystoupením z Evropské unie, tzv. brexitem plánuje Spojené království rovněž opustit Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom), což podle některých odborníků povede k prodloužení projektů výstavby nových jaderných bloků v zemi.

Vystoupení z Euratomu se tak může dotknout i projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, který dostal zelenou od britské vlády v září loňského roku. Francouzská státní společnost EDF, která má výstavbu elektrárny na starost, však odmítá, že by tento krok vedl k prodloužení projektu.

„Opuštění Euratomu je prohrou pro každého. Pro zastánce jádra se průmysl stane méně konkurenceschopným, pro odpůrce dojde k oslabení bezpečnostních regulací,“ komentuje možné důsledky rozhodnutí Paul Dorfman z energetického institutu University College London.

Podle Dorfmana je britský jaderný průmysl zásadně závislý na evropském zboží, službách a znalostech evropských odborníků. Opuštění Euratomu tak podle něj nevyhnutelně povede k navýšení nákladů a dalším prodlevám projektů.

Britský jaderný průmysl si poradí i sám

Přestože podle Toma Greatrexe, výkonného ředitele britské obchodní asociace Nuclear Industry Association UK, jaderný průmysl Spojeného království vládě jasně sdělil, že jeho preferovaná pozice je zachovat členství v Euratomu, dokáže si v případě vystoupení poradit.

„Jaderný průmysl je globální a snadnost přesunu jaderného zboží, lidí a služeb umožní novým výstavbám, vyřazování bloků z provozu, výzkumu a vývoji a dalším pracovním programům pokračovat bez přerušení,“ dodává Tom Greatrex.

Úvodní fotografie: britská jaderná elektrárna Sizewell B. Autor: John Fielding

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *