Domů
Teplárenství
Británie neplní cíl OZE, potřebuje více dálkového tepla
uhelná elektrárna Fiddlers Ferry na severu Anglie
uhelná elektrárna Fiddlers Ferry na severu Anglie

Británie neplní cíl OZE, potřebuje více dálkového tepla

Poslanci z Výboru pro Klimatickou změnu Britského parlamentu varovali vládu, že při současném kurzu Británie nedosáhne cílů v oblasti využití energie z obnovitelných zdrojů energie do roku 2020, kdy má pokrýt 15 % svých energetických potřeb elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Celkový závazek obsahuje tři sub-cíle podílu energie z obnovitelných zdrojů. 30 % v případě elektřiny, 12 % pro teplo a 10 % v dopravě. Británie je již ve třech čtvrtinách cesty ke splnění 30 % cíle v elektroenergetice a očekává se, že ho do roku 2020 překročí. Je však jen v polovině cesty ke splnění 12 % podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě tepla a podíl obnovitelné energie využité v dopravě dokonce loni poklesl.

„Odborníci, s nimiž jsme mluvili, mají jasno. Británie nesplní cíle pro energii z obnovitelných zdrojů do roku 2020 bez zásadního zlepšení politiky. Vláda musí naléhavě přijmout opatření v sektoru tepla a dopravy, aby obnovila své úsilí v dekarbonizaci,“ okomentoval situaci předseda Výboru pro klimatickou změnu Angus MacNeil. 

Elektrifikace vytápění není v Británii správnou cestou

Zpráva výboru obsahuje řadu způsobů ke zlepšení klíčových politik pro splnění cílů v oblasti tepla a dopravy. Vládní návrhy reforem Iniciativy pro obnovitelné teplo nejsou optimální cestou ke splnění cíle pro teplo v roce 2020. Poslanci kritizují, že se mnoho tepelných čerpadel ve skutečném užívání neosvědčilo, přesto je jim dána přednost před biomasou, jejíž využití bylo naopak úspěšné.

„Pokud sečteme nevyhovující výkonnost tepelných čerpadel, sezónnost poptávky po teple a limity elektrických sítí, které chce vláda dlouhodobě využít také pro elektrifikaci dopravy, je zřejmé, že se nemůže spoléhat jen na úplnou elektrifikaci tepla. Bioenergie, zelenější plynárenství a dálkové vytápění má hrát svou roli v tomto sektoru,“ uvádí zpráva.

Asociace britských univerzit pro energetický výzkum (ERA) podle zprávy varovala, že při současném tempu dekarbonizace elektřiny je nepravděpodobné, že bude dostatek nízkoemisní výrobní kapacity pro dekarbonizaci tepla a navrhla místo elektrifikace a nové plynové sítě raději podporovat investice do dálkového vytápění. Také podle Britského Centra pro výzkum energetiky (UKERC) by úplná elektrifikace vytápění nebyla smysluplným cílem a politiky by měly podporovat také zvyšování energetické účinnosti, případně biomasu a tepelné sítě. Centrum odhadlo, že úplná elektrifikace vytápění britských domácností by přidala 40 GW špičkové zimní poptávky, zatímco jen masivní elektrifikace automobilů by sama o sobě zvýšila roční poptávku po elektřině v letech 2030 a 2050 o 7 respektive 25 TWh.

Británie má stanoven závazný cíl pro obnovitelné zdroje v rámci EU, podle MacNeila by na něj však neměla rezignovat ani v případě Brexitu. „Podkope to důvěru v závazek vlády k čisté energii a klimatickým cílům přijatým v Paříži,“ obává se MacNeil. Pomalý pokrok by podle něj měl být brán jako výzva k činům, ne jako výmluva pro ústupky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se