Domů
Elektřina
Bulharsko zahájí tendr na investora pro jadernou elektrárnu
Jaderná elektrárna Isar, Německo, Bavorsko. Autor: Bjoern Schwarz
Zdroj: Bjoern Schwarz

Bulharsko zahájí tendr na investora pro jadernou elektrárnu

Elektřina
2 komentáře
7. prosinec 2018, 14:30
ČTK

Bulharsko hodlá příští měsíc zahájit tendr na strategického investora pro projekt jaderné elektrárny Belene. Vítěze tendru plánuje vybrat do konce příštího roku. Uvedla to dnes bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová.

Zájem o výstavbu dvou reaktorů s celkovým výkonem 2000 megawattů již podle agentury Reuters projevily čínská státní společnosti CNNC, francouzská firma Framatome a jihokorejská KHNP. Minulý měsíc Bulharsko uvedlo, že k účasti v tendru vyzve rovněž ruskou společnost Rosatom.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku. To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Letos v červnu nicméně bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Bulharská vláda by podle Petkovové preferovala investora, který by elektrárnu postavil během osmi let za zhruba devět miliard eur (233 miliard Kč).

„Máme lokalitu, kde je potřebná infrastruktura, a věříme, že existují podmínky pro dokončení projetu za méně než deset let,“ uvedla ministryně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
AP
7. prosinec 2018, 18:40

Bulharsko ukončilo předchozí projekt hlavně proto, že nemělo peníze, nemělo zajištěné financování. Proto teď hledají investora, který přinese peníze. Jenomže vidím tento bulharský pokus jako zoufalost. V dnešním regulovaném (dotacemi pokřiveném) prostředí nemůžou postavit jaderku na komerční bázi. Bulhaři musí nabídnout i nějakou dotaci, jinak neseženu žádného investora.

Petr
8. prosinec 2018, 13:18

Rusko jim na to už asi nepůjčí, protože má kvanta rozjetých projektů po celém světě.

Ale Čína zatím stavěla jen doma a Pákistánu, a na proniknutí na velký trh a první jaderku v EU by peníze určitě svým firmám poskytla.

Nehledě na to, že to není až tak ekonomicky nezajímavé, protože k roku 2030 už bude mít Bulharsko daleko větší platy a euro které chce, takže ceny i elektřiny se tam dorovnají alespoň na úroveň Řecka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se