Bulharsko hodlá příští měsíc zahájit tendr na strategického investora pro projekt jaderné elektrárny Belene. Vítěze tendru plánuje vybrat do konce příštího roku. Uvedla to dnes bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová.

Zájem o výstavbu dvou reaktorů s celkovým výkonem 2000 megawattů již podle agentury Reuters projevily čínská státní společnosti CNNC, francouzská firma Framatome a jihokorejská KHNP. Minulý měsíc Bulharsko uvedlo, že k účasti v tendru vyzve rovněž ruskou společnost Rosatom.

Bulharsko zrušilo projekt elektrárny Belene v roce 2012, protože se mu nepodařilo najít investory a protože čelilo tlaku z Washingtonu a Bruselu, aby omezilo energetickou závislost na Rusku. To mělo podle dohody jadernou elektrárnu postavit. Letos v červnu nicméně bulharský parlament rozhodl o obnovení projektu.

Bulharská vláda by podle Petkovové preferovala investora, který by elektrárnu postavil během osmi let za zhruba devět miliard eur (233 miliard Kč).

„Máme lokalitu, kde je potřebná infrastruktura, a věříme, že existují podmínky pro dokončení projetu za méně než deset let,“ uvedla ministryně.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *