Bulharský energetický regulátor zhruba za měsíc rozhodne, zda odejme licenci na distribuci elektřiny české energetické firmě ČEZ. Novinářům to podle agentury Reuters dnes sdělil šéf úřadu Ivan Ivanov. Další dva zahraniční distributoři energií v Bulharsku, rakouský EVN a české Energo-Pro, si ji na základě již dřívějšího rozhodnutí regulátora udrželi.

Podle Ivanova rozhodnutí padne „za něco déle než měsíc“. Bulharské kontrolní orgány prošetřovaly zahraniční distributory elektřiny od roku 2014. Tito distributoři čelili podezření, že porušili své licence tím, že zadrželi finanční prostředky dlužníkům poskytovatele elektrické energie NEK. Tato státní společnost jim totiž dlužila peníze.

ČEZ budova logo
Ilustrační foto

Minulý týden Ivanov před parlamentní komisí uvedl, že jeho úřad prochází roční audity všech tří dodavatelů energií od roku 2005 a že v nich nejsou náznaky hrubého porušení jejich licencí.

Bulharská aktiva ČEZu má odkoupit společnost Inercom. V zemi se objevují obavy, že tato malá zdejší společnost nebude schopna financovat a provozovat podnik, který dodává elektřinu třem milionům Bulharů.

Největší česká energetická firma ve většinovém vlastnictví českého státu vede s bulharskou vládou arbitrážní řízení. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit její energetické investice v zemi. Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004.

Štítky: BulharskoČEZ

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *