Dotaci přesahující jeden milion eur získal provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS, v rámci programu Evropské komise – Connecting Europe Facility (CEF). Stojí to ve včerejší tiskové zprávě společnosti.

Dotace bude využita pro přípravu projektové dokumentace a výstavbu vedení Vernéřov – Vítkov a Vítkov – Přeštice v západních Čechách a zvýší spolehlivost dodávek především v souvislosti s plánovanou výstavbou větrného parku a dalších obnovitelných zdrojů energie (OZE) na Karlovarsku.

„Získání dotace považuji za velký úspěch, protože strategických projektů obdobného významu je v Evropě asi 250 a výrazněji je podporována výstavba plynárenské infrastruktury.“
předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský

Program CEF poskytuje dotace na projekty společného zájmu EU, které přispívají k zajištění bezpečnosti a spolehlivosti přenosových soustav jednotlivých členských zemí a současně propojené evropské sítě.

Podporu z programu CEF získalo celkem 23 evropských projektů – 19 na projektovou přípravu, 4 na realizaci projektů. Výše příspěvku se pohybuje okolo střední hodnoty částek, které byly přiděleny jednotlivým projektům na přípravné studie.

„Společnost ČEPS systematicky a dlouhodobě plánuje rozvoj infrastruktury tak, aby naše přenosová síť byla stabilní a přispívala k bezpečnému provozu propojeného evropského energetického trhu. Musíme však také reagovat na změny v energetice právě s ohledem na nástup obnovitelných zdrojů energie a šířící se decentralizaci.“
Vladimír Tošovský

Pro ČEPS je to druhá dotace, která byla společnosti přidělena od Evropské unie, první z dotací se rovněž týkala výstavby vedení Vernéřov – Vítkov.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *