Americký technologický kolos Elona Muska má novou konkurenci. Díky čínské investici ve výši cca 2,7 mld. Kč do společnosti HE3DA se může do sériové výroby dostat baterie českého vědce Jana Procházky. Vývoj baterií by měl zůstat v ČR, sériová výroba se plánuje v Číně. Informaci přinesl v pátek server Hospodářských novin ihned.cz.

Inovací, kterou baterie Jana Procházky přináší, je využití třetí dimenze prostoru, což vede k úspoře výrobních nákladů ve srovnání s klasickými bateriemi využívajícími pouze dva rozměry. Patentovaná 3D baterie je navíc i odolnější vůči vysokým teplotám.

„Všechny nynější lithiové baterie se vyrábějí z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva. My jsme vlisovali články ne vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu. Máme tak dvacetkrát silnější tloušťku i kapacitu elektrod. Kovové elektrody můžeme jednoduše skládat na sebe jako „palačinky“, a tak vytvářet něco, čemu říkáme první skutečně trojrozměrné lithiové baterie,“ poznamenává Procházka ke konstrukci jeho lithiové baterie pro ihned.cz.

Zájem o investici do nové technologie byl z několika zemí. Ozvali se například zájemci ze Slovenska, Německa a ve hře byl také tchajvanský Foxconn. Nakonec však rozhodla rychlost čínského investora, který zaplatil nevratnou zálohu 5 mil €. Za balík 49 procent akcií celkem pak zaplatí 50 milionů eur a v dalším roce je připraven investovat dalších 50 milionů €.

Vývoj zůstane v ČR, výroba je možná po celém světě

Vývoj technologie i samotných výrobních linek bude probíhat v Česku s tím, že se následně bude do světa prodávat licence na výrobu baterií. Zájem o výstavbu výrobních linek byl zaznamenán z Německa, Slovenska, Chile, Ruska a také z Číny. Jen v samotné Číně je dle slov Radomíra Pruse poptávka po stovce výrobních linek.

Radomír Prus je kontroverzní postavou celého příběhu. Jedná se totiž o muže, který finančně podporoval vývoj této technologie a který přes svou firmu vedenou na britských ostrovech stojí v pozadí celého projektu. Poslední dva roky však strávil Prus na Seychelských ostrovech, kde se ukrýval před zatčením, jelikož figuruje v kauze firmy Exelsior. Předmětem této kauzy je podezření z podvodného čerpání dotací z fondů EU.

Zdroj úvodní fotografie: http://elektro.tzb-info.cz/

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *