Domů
Elektřina
CTO Amprion: Německo by během zimy mohlo omezit vývoz elektřiny do Francie či jiných zemí
Elektrické vedení
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

CTO Amprion: Německo by během zimy mohlo omezit vývoz elektřiny do Francie či jiných zemí

Aktuální výhled je pro evropskou energetiku před nadcházející zimou stále nejistý, přičemž řada zemí, která historicky spoléhala na dovoz elektřiny či plynu ze zahraničí během období špičkové poptávky, může čelit nemožnosti energii dovést. Přestože Francie aktuálně plánuje v průběhu následujících měsíců restartovat většinu odstavených jaderných elektráren, stále hrozí riziko, že se bude muset spoléhat na dovoz elektřiny ze zahraničí. Podle člena představenstva jednoho z německých provozovatelů soustavy by však Německo mohlo v krajním případě přistoupit k omezování vývozu do sousední Francie, či jiných zemí.

Francii již měsíce trápí omezená dostupnost jaderných elektráren, kdy se na rozvrhu jejich údržby negativně podepsala koronavirová pandemie. Stejně tak energetická společnost EDF musela odstavit několik svých jaderných bloků kvůli přezkumu možného narušení svarů způsobeného napěťovou korozí. Během letošního léta tak byla odstavena zhruba polovina francouzských jaderných bloků, přičemž jejich uvedení do provozu bude klíčové pro zajištění energetické bezpečnosti v průběhu zimy.

Vzhledem k vysokému počtu odstavených bloků tak Francie i přes léto intenzivně dovážela elektrickou energii ze zahraničí, během zimy však tyto možnosti mohou být omezené. V posledních měsících část dovozu do Francie putuje i z Německa, výhled pro nadcházející zimu je nicméně nejistý.

Hendrik Neumann, technický ředitel (CTO) společnosti Amprion, která je jedním ze čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy, podle britského deníku The Telegraph uvedl, že Německo by mohlo v případě nedostatku elektřiny během zimy přistoupit k částečnému či dokonce úplnému přerušení vývozu elektřiny do Francie či jiných zemí. Neumann nicméně podle deníku Financial Times řekl, že by k takovému kroku mělo dojít pouze ve výjimečných případech a omezení by měla trvat spíše v řádu hodin než dní.

Varování ze strany člena představenstva jednoho z provozovatelů soustavy tak opět naznačují, jak kritická by mohla být situace na poli evropské energetiky během některých období nadcházející zimy. Hendrik Neumann se podle The Telegraph rovněž přimlouval, aby během zimy zůstaly v provozu všechny tři poslední německé jaderné bloky. Klíčové jsou zejména bloky Neckarwestheim 2 a Isar 2 na jihu země, jejichž prodloužení provozu do jara příštího roku již bylo předběžně schváleno.

Možné omezení exportu elektřiny z Německa dle Neumanna totiž souvisí s nedostatečnou přenosovou kapacitou v rámci Německa, kdy může být problematické dostat elektřinu vyráběnou větrnými parky převážně na severu země na průmyslový jih s vysokou poptávkou. Pokud tak bude jih Německa během zimy značně deficitní, může se tento problém přenést i do sousedních zemí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
richie
5. říjen 2022, 10:14

Podle člena představenstva jednoho z německých provozovatelů soustavy by však Německo mohlo v krajním případě přistoupit k omezování vývozu do sousední Francie, či jiných zemí.

ano takto vyzera nemecka spolupatricnost/solidarita v ramci EU .. resp. inak - ak si my nieco vymyslime (nemecko) tak to budete solidarne podporovat a "krvacat" s nami aj ked to bude somarina .. ale ak uz nam bude velmi tiect do topanok anemame na kom parazitovat (ako doteraz na francuzsku), tak ideme sami za seba ..

navrhujem aby ostatne krajiny prijali podobne opatrenia:

- prestanu vyvazat svoju lacnu stabilnu elektrinu do nemecka (hlavne cesko/norsko/dansko/belgicko)

- prestanu suplovat nemecku prenosovku a pretazovat svoje sustavy pri snahe nemecka dostat obcasne prebytky nahodnej vyroby zo severu na juh (tu ide hlavne o polsko, cesko, francuzsko a ciastocne aj slovensko)

akurat ze potom nemecko bude mat pravidelne vypadky elektriny - ved pri pohlade na posledny mesiac im v takmer pravidelne chyba 2x denne 10~20% vykonu, kde ich zachranuju susedia - prebytky maju len ked zafuka a potom nevedia kam to vsade natlacit - a to je este len september, este neprisla zima

a ked v zime nebude fukat (nie je ziadna rarita, ked nefuka aj par dni) tak nemci budu bez elektriny nie len v rannej a vecernej spicke, ale mozno aj par dni pocas tyzdna ..

Ladislav Novák
5. říjen 2022, 13:25

Německo nejspíš nebude mít co vyvážet, pokud bude muset šetřit drahým plynem. Leda když začne silně foukat vítr, tak se těch občasných přebytků bude muset zbavit a ještě oběratelům zaplatit... Jakmile trochu přituhne a zkrátí se den, fotovoltaika nedodá skoro nic, Německo pojede hlavně na uhlí. Bude zajímavé sledovat, jak bude vypadat celková denní bilance výroby el. energie v Německu...

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/15.09.2022/05.10.2022/today/

Josef
5. říjen 2022, 21:20

No tak přeci Francii zachrání jaderná Belgie, náš Temelín a Dukovany a další, přeci se nebude Evropská energetika hroutit, když to Německo nebude vyvážet. Vy přeci tvrdíte jak je závislé na dovozu a nyní to otáčíte? Mate v tom zmatek

richie
6. říjen 2022, 08:59

evidente problemy citat s porozumenim a naviac nepochopenie problematiky..

co takto si prestudovat aspon par udajov z realnej prevadzky - odkazy na udaje su tu v kazdej diskusii..

a co sa tyka zachrany, tak Francuzsko by okolite staty zvladli, ale zachranit aj Nemecko, ak nebude par dni fukat, tak to bude ina fuska .. naviac sa k nemu (ak nebude par dni fukat) prida aj rakusko (ktore dost vyuziva nemecke prebytky na naplnanie svojich PVE) .. a v kaskade to riadne zasiahne aj severne taliansko .. a nasledne v podstate celu europu

cakaju nas "svetle" zajtrajsky .. teda ..ehm.. skor tmave..

Josef
6. říjen 2022, 17:27

uložte si Váš příspěvek a příští zimu si povíme jak to dopadlo. Německo vypne JE po skončení Q2 2023 nejpozději a přesto bude ve výrobě soběstatčné

Emil
6. říjen 2022, 18:13

Z dat ENTSO-E vyplývá, že i letos s JE v zádech Německo ve 2617 hodinách, tj. 39,1 % času dováželo. Soběstačnost samozřejmě nespočívá v nějakém ročním součtu dovozu a vývozu.

Milan Bačík
6. říjen 2022, 17:25

Po vypnutí dalšího bloku JE už Němci v zimě o ničem rozhodovat nebudou. Rozhodne příroda(vítr) a Francouzská schopnost rozjet odstavené bloky JE. Kdo chce kam ...

Maly Jarda
5. říjen 2022, 16:54

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vtipné ,asi jako když Adolf v berlínském bunkru vykřikoval že konečné vítězství už je blízko.
.

Čestmír Berka
6. říjen 2022, 11:59

Ve Francii bylo 12 elektráren odstaveno v létě kvůli teplotě vypouštěné vody- ty budou zřejmě opět v provozu. "Podle francouzských pravidel musí EDF snížit nebo zastavit jadernou produkci, když teploty řek dosáhnou určitých prahových hodnot, aby bylo zajištěno, že voda použitá k chlazení reaktorů nebude poškozovat životní prostředí, když se vrátí zpět do vodních toků."

Problémy s korozí se tedy netýkají všech odstavených reaktorů. EDF kvůli kontrolám odstavila jaderné bloky Buguey 3 a 4, Civaux 1 a 2, Chinon 3, Chooz 1 a 2, Cattenom 3, Flamanville 1 a 2, Golftech 1 a Penly 1.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se