Se simulovaným plošným výpadkem elektřiny ve středních Čechách se ode dneška do středy potýkají zástupci Integrovaného záchranného systému, kraje, obcí a dalších institucí. Ve spolupráci s energetiky trénují postup, který by byl potřeba při takzvaném blackoutu. Dvoudenní krajské cvičení, patřící k největším v dosavadní historii regionu, má prověřit i nouzové zásobování pitnou vodou.

„Všechno jde podle plánu,“ řekl ČTK dnes po poledni Roman Straňák z oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení hasičského sboru. Dopoledne se účastníci zaměřili na procvičení strategického řízení při řešení výpadku proudu a prověřovali scénáře pro obnovu napájení. V sídle krajského úřadu zasedala bezpečnostní rada za účasti expertů z oboru, podobně jednaly krizové štáby obcí s rozšířenou působností.

„Podstatnou částí je i to, abychom prověřili připravenost a funkčnost náhradních zdrojů elektrické energie a samozřejmě s tím souvisí i možnosti dodávek pohonných hmot do těchto náhradních zdrojů,“ uvedl ředitel středočeských hasičů Miloslav Svatoš.

Výsledkem by podle něj mohl být upřesněný krizový plán kraje.

Cvičení zaměřené na blackout je podle Svatoše netypické. Poukázal na to, že hasiči většinou nacvičují, jak mají postupovat při dopravních nehodách, únicích nebezpečných látek nebo jak zachraňovat lidí z vodní hladiny a podobně.

„Blackout je situace, kterou nikdo z nás hasičů nezažil a nepoznal,“ dodal.

Nouzové zásobování pitnou vodou si účastníci vyzkoušejí dnes odpoledne při simulované mimořádné situaci v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku. Zástupci obcí se naučí ovládat mobilní úpravnu pitné vody.

Ve středu bude na programu zprovoznění elektrické sítě pomocí plynové turbíny v elektrárně Alpiq Generation v Kladně a ukázka provozu náhradního zdroje elektrické energie v kladenské nemocnici.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *