Domů
Elektřina
Dostavba Dukovan by měla být před Temelínem
Dostavba bloku v JE Dukovany

Dostavba Dukovan by měla být před Temelínem

Dalšího vývoje se dočkal příběh dostavby jaderných zdrojů v ČR. Podle nejčerstvějších zpráv se zdá, že dostavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany proběhne před dostavbou bloku v Temelíně. Podle předsedy představenstva Daniela Beneše se ale o vypsání tendru rozhodne nejdříve v příštím roce.

Zatímco podle posledních plánů měly být postaveny dva nové bloky v JE Temelín, nyní je situace nakloněna více dostavbě jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně.

Podle šéfa společnosti ČEZ se na rozvoji jaderné energetiky v ČR neustále pracuje. Nyní se práce soustředí zejména na dukovanskou jadernou elektrárnu, kde je nutné v souvislosti s dostavbou udělat ještě hodně práce. Současně s tím probíhá příprava na prodloužení licence pro stávající bloky.

První tendr na dostavbu Temelína byl zrušen

V minulých letech již jeden tendr na dostavbu Temelína proběhl, ale kvůli situaci na trhu s elektřinou a nejistotě kolem budoucího směřování energetiky v Evropě byl zrušen před jeho řádným ukončením. Hlavní „třecí plochou“ vyjednávání byly garance výnosnosti investice, která měla být zajištěna pomocí modelu Contract for difference.

V původních plánech stálo, že se temelínská jaderná elektrárna rozšíří o dva nové bloky, které měly více než zdvojnásobit její výkon. Ze současných 2000 MW by instalovaný výkon vzrostl na hodnotu převyšující 4000 MW. Nové bloky měly být hotovy v roce 2025 a provozovány 60 let.

Za rozhodující je v současné době považováno směřování EU, které prostřednictvím Energetické Unie prosazuje novou podobu energetiky v Evropě. To bude klíčové pro diskuzi o cenových garancích pro nové bloky.

Jaderná energetika si v posledních několika letech prochází složitým obdobím, které začalo havárií v japonské Fukushimě. Havárie se stala určitým motivem pro nastartování německé energetické politiky Energiewende, jejímž hlavním cílem je se distancovat od jaderných zdrojů.

Obecně je výstavba nových jaderných zdrojů komplikovaná a většina projektů čelí dlouhým průtahům, jak je vidět např. u dostavby JE Mochovce nebo anglického Hinkley Pointu C.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se