Finanční ředitel francouzské energetické společnosti EDF končí kvůli obavám o budoucnost společnosti spojeným s projektem britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Navzdory nejednotnosti společnosti ohledně finálního investičního rozhodnutí generální ředitel EDF usiluje o jeho učinění v blízké budoucnosti.

Včera ráno EDF potvrdila rezignaci svého finančního ředitele Thomase Piquemala s okamžitou platností. Ačkoliv EDF neudala důvody jeho odstoupení, dvě osoby obeznámené se situací podle FT.com prozradily, že hlavním důvodem byly jeho obavy s učiněním konečného rozhodnutí o investici do projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, který podle Piquemala ohrožuje finanční budoucnost EDF.

Neshody v EDF ohledně Hinkley Point C

Piquemal se v minulém týdnu několikrát sešel s generálním ředitelem skupiny EDF Jeanem-Bernardem Lévym, aby ho přesvědčil, že by společnost měla rozhodnutí odložit o 3 roky. Podle něj bude za tu dobu jasnější situace ohledně financí EDF a technologie reaktorů EPR.

Lévy naproti tomu s většinou představenstva, především členy z francouzské vlády, která vlastní 85 % EDF, tlačí na to, aby bylo finální rozhodnutí učiněno co nejdříve. Lévy v pondělním prohlášení uvedl, že lituje spěchu provázejícího odchod Piquemala, ale zároveň ujistil, že společnost prověřuje investici do projektu Hinkley Point „v nejlepších finančních podmínkách pro skupinu, s účelem učinit konečné rozhodnutí v blízké budoucnosti“.

O neshodách v EDF ohledně finálního rozhodnutí o projektu Hinkley Point jsme informovali již minulý týden. Mnozí z vysoce postavených představitelů EDF by rádi viděli odklad rozhodnutí až na příští rok, někteří dokonce, stejně jako Piquemal, volají po odložení na neurčito a počkání na novou modernizovanou verzi EPR reaktoru.

Hinkley Point C – důležitý stavební kámen energetické politiky Velké Británie

Předběžná podoba dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR.
Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Plány na budoucnost dodávek elektřiny ve Velké Británii na projekt Hinkley Point C značně spoléhají, elektrárna by měla v roce 2025 dodávat okolo 7 % elektřiny v zemi.

Obavy vzrůstají především s odstavováním uhelných elektráren ve Velké Británii, kdy jen v několika posledních měsících bylo ohlášeno uzavření uhelných elektráren o instalovaném výkonu 7000 MW. Důvodem jsou nízké velkoobchodní ceny elektřiny a vysoká uhlíková daň.

Problémy s EPR reaktory

Výstavba jaderných bloků v Evropě
Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě

I ostatní projekty výstavby EPR reaktorů mají vážné problémy – jsou o několik let zpožděny oproti původním plánům a o miliardy přesahují plánovaný rozpočet.

Reaktor Olkiluoto 3 je zpožděn o 8 let a přesáhl rozpočet o 5 miliard euro. Druhý evropský projekt Flamanville v severní Francii mimo zpoždění čelí i technickým problémům – v dubnu 2015 byly objeveny vážné problémy v materiálu tlakové nádoby reaktoru.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *