Domů
Společnosti ve světě
EDF potvrdila výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C
hinkley point c

EDF potvrdila výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C

Vedení francouzské elektrárenské společnosti EDF dnes potvrdilo svůj souhlas s projektem rozšíření britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Správní rada EDF vydala své potvrzení projektu dva týdny poté, co dostavbu Hinkley Point schválila nová britská vláda, která se jej překvapivě rozhodla přezkoumat.

Zdroje sdělily, že správní rada schválila projekt za 18 miliard liber (564 miliard Kč) deseti hlasy, sedm členů bylo proti. Byl to stejný poměr jako při prvním hlasování v červenci. Management EDF předložil správní radě projekt k novému posouzení poté, co britská vláda svým rozhodnutím omezila právo EDF prodat kontrolní podíl v projektu.

EDF má postavit první nové jaderné bloky v Británii za dvě desetiletí s pomocí čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN). Londýn si tento měsíc vymínil, že Hinkley Point nebude moci bez souhlasu vlády změnit majitele. EDF od roku 2009 v Hinkley Point provozuje dva bloky, které zahájily provoz v roce 1973.

Hinkley Point C

Projekt rozšíření Hinkley Point o dva nové reaktory byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF.

Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
28. září 2016, 11:10

Doufám že EK stihne ještě uvalit na Čínské jaderné komponenty vysoká antidumpingová cla, tak jako na solární panely a ocel. Jestliže dle EK prý Čínská vláda dumpinguje výrobu solárních panelů a oceli (což je nesmysl, to by byly už dávno v mínusu), tak jestli bude Francie dotovat (po 60 letech dotované snahy o komerční rozjezd jaderné energetiky) Čínský jaderný průmysl a výrobu energie z ní (bez podpory by se nestavělo), potom je toto ještě horší varianta než když Čína dotuje vývoz oceli.

Pavel
29. září 2016, 14:48

To, že si vylízanec s přezdívkou "energetik" myslí, že čínská ocel o fotovoltaické panely je tlačena do zahraničí za reálné ceny, svědčí akorát o tom, jak toho málo ví. Každopádně jen idiot může napsat, že Francie bude dotovat čínský jaderný průmysl. To je samozřejmě naprosto zcestný blábol. Realita je taková, že díky hovadským a abnormálně vysokým dotacím do oze parodií na elektrárny, se dnes v Evropě nevyplatí stavět žádný nedotaovaný zdroj, přičemž GB (a nejen GB) jako sůl potřebuje nové stabilní (a pokud možno bezemisní) zdroje (což splňují právě jen JE), protože ty staré dosluhují, a každému s alespoň průměrným IQ je jasné, že bez nich by došlo ke zhroucení energetiky a nakonec i ostatního průmyslu.

Samozřejmě jednodušší by bylo zrušit dotace do tzv. oze, pak by bylo možno bez dotací stavět i jakékoli jiné zdroje.

Milan Vaněček
29. září 2016, 15:15

Jaké jsou to ty Vaše, cituji...jakékoli jiné zdroje? Jádro to nikde na světě není. Fotovoltaika a vítr už to v určitých klimaticky příznivých lokalitách jsou.

Zrušení dotací akorát zpomalí nástup FV a větru a zcela zlikviduje jaderné elektrárny (ale jejich likvidaci stejně bude nutno dotovat).

Fotovoltaika a větrné elektrárny už jsou obrovský celosvětový ziskový průmysl, nedovedu si představit jak ho chcete zastavit v kapitalistických zemích jako USA, Japonsko, Německo a další. Samozřejmě Francouzská vláda může dál držet Arevu nad vodou a cpát do ní miliardy Eur a Rusko má nadbytek energetických surovin.

Petr
30. září 2016, 12:43

Pane Pave váš slovník se hodí tak do dískuzí na seznam.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se