Domů
Elektřina
Elektrárna Dlouhé stráně je po odstávce kvůli havárii autojeřábu opět v provozu
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž. Autor: Opavjar

Elektrárna Dlouhé stráně je po odstávce kvůli havárii autojeřábu opět v provozu

Elektřina
Bez komentáře
25. říjen 2017, 16:09
ČTK

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku v noci na dnešek obnovila provoz po jedenáctidenní pauze způsobené havárií autojeřábu, který se v pátek 13. října převrátil na dolní nádrži elektrárny. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Převrácený jeřáb, který bránil opětovnému spuštění elektrárny, byl minulý týden sesunut z vysokého betonového objektu na dno dolní nádrže. Okolnosti nehody jeřábu, při které zahynul jeho šestapadesátiletý řidič, vyšetřuje policie.

„V provozu je nyní jedna turbína, na druhé už od léta probíhá plánovaná odstávka spojená s opravou generátoru, která bude ukončena zhruba za dva týdny,“ uvedl Sobol.

Osmadvacetitunový autojeřáb zatím zůstane na dně nádrže.

„O termínu jeho odstranění bude rozhodnuto později, až se odborníci shodnou na optimálním způsobu. Jeřáb je 25 až 50 metrů pod hladinou, což závisí na výšce hladiny v souvislosti s přečerpáváním vody mezi dolní a horní nádrží,“ uvedl Sobol.

Jeřábník zemřel v pátek 13. října poté, co se autojeřáb při manipulaci převrátil. Nehoda se stala při pravidelné revizi česel.

„S velkou pravděpodobností si vyšetřování vyžádá několik týdnů až měsíců, protože bude třeba zpracovat odborné znalecké posudky. Zatím můžeme jen upřesnit, že jeřábnické práce byly poskytnuty dodavatelsky externí firmou a za Skupinu ČEZ si nejsme vědomi porušení žádných technologických ani legislativních postupů,“ uvedl Sobol.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, která hraje důležitou roli v tuzemské energetické soustavě, byla od páteční nehody jeřábu na dolní nádrži mimo provoz. Ekonomické dopady zastavení provozu podle Sobola zatím nelze vyčíslit.

„Přečerpávací elektrárna není klasický výrobní zdroj, v zásadě více elektřiny spotřebuje, než vyrobí. Slouží především pro řízení sítě, tedy k dodání potřebné energie ve špičkách a naopak k odebrání přebytečné energie v době nízké spotřeby, za což dostává zaplaceno,“ uvedl Sobol.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž- Zdroj: ČEZ
Ilustrační foto

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Dlouhé stráně dodávají elektřinu ve špičkách, ale působí i jako stabilizátor české energetické soustavy, která je jednorázově zatěžována kolísající výrobou z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se