Italský Enel a rakouský Verbund spojí síly s automobilkami k vytvoření rychlonabíjecí infrastruktury pro elektromobily na klíčových silnicích a dálnicích v Rakousku a Itálii. Projekt, který získal 4,2 milionu euro (113,5 milionu korun) od agentury INEA (Innovation and Networks Executive Agency) fungující pod záštitou Evropské komise, bude oficiálně spuštěn v lednu příštího roku. Enel to uvedl v tiskové zprávě.

V rámci projektu EVA+ (Electric Vehicle Arteries – Tepny elektrických vozidel) se Enel, největší energetická společnost v Itálii, a Verbund, jeden z hlavních dodavatelů energie v Rakousku, spojily s významnými automobilkami na vystavění 200 rychlonabíjecích stanic. Automobilkami, které se do projektu zapojí, jsou přední výrobci elektromobilů – Renault, Nissan, BMW a Volskwagen Group Italia (reprezentovaná VW a Audi).

V horizontu 3 let by tak mělo být postaveno 200 nabíjecích stanic, z nichž každá bude nabízet všechny rychlonabíjecí standardy (CSS Combo 2, CHAdeMO nebo AC nabíjení). 180 tzv. Fast Recharge Plus stanic, což je technologie kompletně vyvinutá Enelem, bude instalováno v Itálii. Tento typ nabíjecích stanic umožňuje současně nabít 2 elektromobily za 20 minut. Zbylých 20 nabíjecích stanic, rovněž nabízejících všechny rychlonabíjecí standardy, bude instalováno v Rakousku skrze dceřinou společnost Verbundu, SMATRICS.

Díky úzké spolupráci mezi energetickými společnostmi a automobilovými výrobci má projekt EVA+ strategický význam pro budoucnost udržitelné mobility v Itálii, neboť opouští rámec měst, na který se toto odvětví zaměřovalo ve svých raných letech.

Projekt EVA+ bude spolufinancován až do výše 50 % Evropskou komisí prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF) a přispěje k realizaci transevropské dopravní sítě EK (TEN-T), která byla vytvořen na podporu výstavby a modernizaci dopravní infrastruktury.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *