Energetici i plynaři současnou zimu zatím zvládají prakticky bez problémů. Vyplývá to z vyjádření zástupců společností oslovených ČTK. Dodavatelé se shodují, že proti minulým teplým zimám roste spotřeba. Společnosti innogy a MND pak ve větší míře využívají plyn ze svých podzemních zásobníků.

„V mrazivých dnech proudí ze zásobníků více než polovina dodávek plynu pro celou ČR,“ uvedl jednatel společnosti innogy Gas Storage Lubor Veleba.

Firma má podle něj nyní v zásobnících 1,1 miliardy metrů krychlových plynu, do konce zimy je tak stále k dispozici přes 40 procent zásob.

„V kombinaci s dovozem plynu by toto množství stačilo na dalších sedm extrémně mrazivých týdnů,“ dodal.

Například alternativní dodavatel Bohemia Energy odhaduje, že spotřeba energie na vytápění za období od začátku září 2016 do konce ledna 2017 se meziročně zvýší až o pětinu.

„Pokud by byl zbytek topné sezony 2016/2017 stejný jako v topné sezoně 2015/2016, pak si spotřebitelé připlatí zhruba o deset procent více než v minulé topné sezoně, a to i s přihlédnutím ke změně cen pro rok 2017,“ řekl ČTK jednatel firmy Jiří Písařík.

Přenos elektřiny
Ilustrační foto

Mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík podotkl, že mráz svědčí výrobě v klasických, to je uhelných, plynových a jaderných elektrárnách, protože účinnost výroby elektřiny se při nízkých teplotách zvyšuje. Na zvýšené výrobě elektráren ČEZ v poslední době měly podle něj ale vliv i odstávky zdrojů v Německu a Francii, díky kterým stoupla cena elektřiny na burzách.

„Vzhledem k tomu, že ale v Jaderné elektrárně Dukovany začala v pátek plánovaná odstávka prvního bloku, je objem výroby nyní zhruba stejný jako loni,“ dodal.

„Máme dostatek výrobních kapacit a neregistrujeme žádnou mimořádnou situaci,“ potvrdila také mluvčí provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová.

Venkovní vedení
Ilustrační foto

Slunečné zimní počasí je podle mluvčího solární společnosti Photon Energy Jana Krčmáře vhodné i pro výrobu z fotovoltaických elektráren.

„V zimních měsících je výroba solárních elektráren nižší kvůli kratším dnům, jinému úhlu dopadu světla a také často zasněženým panelům. Ne kvůli samotné nízké teplotě. Naše vlastní elektrárny v ČR a na Slovensku například v prosinci, kdy bylo chladné, ale hezké počasí, vyrobily o téměř 50 procent víc, než se předpokládalo,“ dodal.

Distributoři nicméně přiznávají, že zimní počasí přináší i určité komplikace.

„Například v Jablonci nad Nisou a v okolním regionu se museli naši technici kvůli preventivním kontrolám k regulačním stanicím nejdříve prokopat hlubokými závějemi sněhu,“ uvedl Pavel Káčer, šéf firmy GridServices, která se ve skupině innogy stará o plynovody.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *